Energia wytwarzana w uniwersyteckiej toalecie

Na University of the West of England zainstalowano eksperymentalną toaletę, która wytwarza elektryczność zasilającą oświetlenie w tym nietypowym ustępie. Aby wygenerować jak najwięcej mocy WC ustawiono obok studenckiego baru.

To nie żart. Ekologiczne WC ma udowodnić wszystkim niedowiarkom, że nawet mocz może posłużyć do wytworzenia energii elektrycznej. Konstruktorzy tej nietypowej toalety przekonują, że będzie ona nieoceniona np. w międzynarodowych obozach dla uchodźców lub obozach organizowanych dla poszkodowanych przez katastrofy naturalne. Ta sama technologia mogłaby też posłużyć do zasilania pojazdów na wodór lub telefonów komórkowych. Pomysłodawcami projektu jest zespół badaczy i inżynierów z University of the West of England i firmy Oxfam.

Technologia zastosowana w uniwersyteckiej toalecie wykorzystuje mikroby, które żywią się moczem i rozwijają. Energia biochemiczna wytwarzana przez drobnoustroje konwertowana jest na energię elektryczną. Twórcy żartobliwie nazywają ten rodzaj energii “pee power” lub “urine-tricity” i zapewniają, że jest to „najzieleńsza ze wszystkich zielonych energii”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z procesem przekształcania moczu w energię w samym WC, ponieważ podłoga jest przezroczysta i odsłania całą ukrytą pod nią aparaturę. Koszt instalacji szacowany jest na 600 funtów.

Biorąc pod uwagę, że ludzie na Ziemi wytwarzają niezliczone litry moczu, pomysł na jego wykorzystanie do wytwarzania energii, choć nietypowy, ma faktycznie duży potencjał. Czyżby naukowcy odkryli nowe źródło – odnawialne, tanie i powszechnie dostępne?

https://www.youtube.com/watch?v=A3dyegoKX_U

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here