Energia wiatrowa tańsza od węgla


Farmy wiatrowe na lądzie są tańsze niż węgiel, gaz czy atom, jeśli pod uwagę weźmie się zewnętrzne czynniki, takie jak: jakość powietrza, ludzkie zdrowie i zmian klimatu – informuje “The Guardian”, powołując się na raport “Subsidies and costs of EU energy” przygotowany przez zespół ekspertów z Ecofys na zlecenie Komisji Europejskiej.
 

Autorzy raportu chcieli podkreślić, jaki jest rzeczywisty koszt zależności Europy od paliw kopalnych oraz obalić mit, że odnawialne źródła energii negatywnie wpływają na ceny energii. Według nich, na każdą megawatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej, wiatr kosztuje ok. 105 euro za MW/h, gaz i węgiel nawet ok. 164-233 euro za MW/h, a energia jądrowa, słoneczna i morska energetyka wiatrowa 125 euro za MW/h. Eksperci sugerują również, że plany partii konserwatystów, przewidujące ograniczenie ilości farm wiatrowych na lądzie, doprowadzą do blokowania najtańszego źródła energii pod względem kosztów zdrowotnych i środowiskowych.
 

Po lekturze raportu, komisach UE ds. energii, Günther Oettinger powiedział, że raport to tylko pierwszy krok do wypełniania luk w wiedzy na temat tego jaki charakter powinny mieć dotacje dla sektora energetycznego.
 

Raport w języku angielskim: LINK 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here