Energetyka wiatrowa może wkrótce znowu budować nawet 800 MW mocy rocznie

Sektor energetyki wiatrowej, po spodziewanym przynajmniej w 2013 roku spadku inwestycji w nowe moce, gdy wejdą stabilne i racjonalne przepisy – może powrócić do oddawania rocznie nawet 800 MW w wietrze – wynika z wypowiedzi Grzegorza Skarżyńskiego z Tundra Advisory.

– Nie ma żadnych przesłanek, by twierdzić, że sektor wiatrowy w Polsce nie może ponownie budować nowych mocy w granicach 500-800 MW rocznie, gdy tylko zostanie uchwalona racjonalna ustawy o OZE – powiedział Skarżyński podczas VIII Konferencji Energetyki Wiatrowej PSEW.

Według niego wynika to m.in. z tego, że jest to technologia, której efektywność się zwiększa. Zaznaczył, że jest to w długim okresie najtańsza technologia OZE, niepotrzebująca w odróżnieniu od innych technologii [istotnego-MZ] wsparcia operacyjnego (opex), a tylko inwestycyjne (capex).

Według danych URE na koniec 2012 roku było w Polsce prawie 2497 MW w wietrze wobec ponad 1616 MW na koniec 2011 roku, co oznacza przyrost o ponad 880 MW w 2012 roku.

Jednak z wypowiedzi Grzegorza Szymczaka z EDP Renewables Polska z ubiegłego tygodnia wynika, że w 2013 roku w Polsce powstanie już tylko 400-500 MW w wietrze i tylko ze “starych” projektów, które zaczęły się w poprzednim roku i miały już zapewnione finansowanie.

Rekord oddanych mocy – ponad 880 MW w wietrze – był możliwy tylko dlatego, że banki zaakceptowały ryzyka wytwórców wynikające z istniejących regulacji prawnych, np. ryzyko spadku certyfikatów i bardzo elastycznie podeszły do finansowania tych inwestycji.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here