Energetyka ważnym tematem dla nowego Parlamentu


Zabezpieczenie dostaw energii po przystępnych cenach, poprawa efektywności energetycznej i redukcja emisji będą głównymi punktami w agendzie prac nowego Parlamentu Europejskiego. Energetyka będzie także tematem spotkania europejskich liderów 26 i 27 czerwca w Ypres i Brukseli, podczas tygodnia dedykowanego energii odnawialnej.

Komisja Europejska 28 maja zaprezentowała plan redukcji zależności energetycznej Unii Europejskiej, który zostanie teraz poddany gruntownej analizie i głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Głównymi celami jest ograniczenie zużycia energii, dywersyfikacja źródeł i dostaw oraz poprawa produkcji i zarządzania energią w Europie.

Jeszcze 22 stycznia Komisja przedstawiła nowe cele klimatyczne i energetyczne do roku 2030. Kraje UE mają zobowiązać się do 40-procentowego ograniczenia emisji CO2 (w porównaniu do poziomów z 1990 r.) oraz 27-procentowego udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym. Nowe pułapy efektywności energetycznej zostaną ogłoszone jeszcze przed wakacjami.

W odpowiedzi na plan KE, Parlament Europejski wezwał w lutym do ograniczenia konsumpcji energii o 40 proc. i uznania unijnych celów za prawnie wiążące. Ponadto przygotowywane są akty prawne nakładające limity na produkcję biopaliw z produktów spożywczych, pozwalające jednocześnie na szybszy rozwój eko-paliw tworzonych z odpadów organicznych.

Redakcja reo.pl

źródło: Parlament Europejski
 

Farma wiatrowa, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here