Energetyka offshore korzystna dla morskich organizmów


Morskie elektrownie wiatrowe mają korzystny wpływ na życie stworzeń zamieszkujących morze. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Marynistyki Uniwersytetu w Plymouth.

Badania wykazały, że morskie turbiny wiatrowe mogą być szczególnie korzystne dla niektórych gatunków ryb. Stworzenia mogą znaleźć na farmach wiatrowych schronienie, ponieważ na tym obszarze nie jest dozwolone trałowanie (holowanie sieci przez statek rybacki), które bardzo niszczy dno morskie i zagraża zamieszkującym je organizmom.

Farmy wiatrowe typu offshore mogą być także przyjazne m.in. dla omułków jadalnych oraz niektórych gatunków krabów. Tworzą korzystne dla nich środowisko – informuje European Wind Energy Association. Niezaprzeczalną zaletą elektrowni wiatrowych jest także oczywiście fakt, że przyczyniają się one do ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery (co przekłada się na mniejsze zakwaszanie oceanów).

Zdaniem autorów badania deweloperzy oraz regulatorzy powinni ściśle współpracować z ekologami zajmującymi się oceanami, już na wczesnym etapie poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla przyszłych morskich elektrowni wiatrowych.

Naukowcy podkreślili jednocześnie, że niezbędne są dalsze badania wpływy turbin na morską florę i faunę, ponieważ niektóre zjawiska mogą występować sezonowo.

 

Redakcja reo.pl

źródło: ewea.org
 

Badania wykazały, że morskie turbiny wiatrowe mogą być szczególnie korzystne dla niektórych gatunków ryb, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here