Energetyka offshore będzie konkurencyjna względem gazu i węgla w ciągu dekady

Z raportu Ernst & Young, wykonanego na zlecenie Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) wynika, że aby morska energetyka wiatrowa stała się konkurencyjna względem energetyki konwencjonalnej, jej nakłady inwestycyjne muszą się zmniejszyć o 26 proc. do 2023 roku.

Wśród działań mogących zmniejszyć te koszty eksperci wymieniają stosowanie większych turbin, wspieranie konkurencji między podmiotami na rynku i uruchamianie kolejnych projektów.

Dzięki zmniejszeniu nakładów inwestycyjnych I przy wyraźnych deklaracjach ustawodawców dotyczących systemów wsparcia morska energetyka wiatrowa może konkurować z tradycyjnymi formami energii, takimi jak gaz, węgiel i energia jądrowa w pierwszej połowie następnej dekady.

Dążenie do zmniejszenia kosztów zadeklarowali trzej najwięksi gracze w branży offshore, wydając wspólne oświadczenie „United Industry”.

Dong Energy, MHI Vestas i Siemens Wind Power and Renewables zobowiązały się do podjęcia wspólnych i indywidualnych działań, by osiągnąć ” długoterminowy i wymierny postęp.”

– Redukcja kosztów pozostaje priorytetem dla morskiej energetyki wiatrowej. Musimy stworzyć rentowne inwestycje niezależne od dotacji. (…) Siemens bierze pełną odpowiedzialność za to wyzwanie. Jeśli wszyscy to zrobimy, wygramy – powiedział Michael Hannibal z Siemensa.

– To badanie pokazuje, że morska energetyka wiatrowa Europie będzie głównym czynnikiem przyczyniającym się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kontynentu teraz i w ciągu następnej dekady – powiedział Thomas Becker, dyrektor wykonawczy EWEA.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here