Energetyka jądrowa – kampania rządowa przynosi efekty


Już ponad połowa Polaków opowiada się za budową elektrowni jądrowej w Polsce – to główny wniosek z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na potrzeby rządowej kampanii „Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią”.

Od rozpoczęcia kampanii grono zwolenników energii jądrowej wzrosło z poziomu 51 proc. aż o 5 punktów procentowych. Z informacji podanych przez MG wynika, że takie poparcie dla siłowni jądrowych w Polsce oczekiwane było na koniec działań kampanii informacyjno-edukacyjnej, w maju 2014 r.

Celem kampanii rozpoczętej przez Ministerstwo Gospodarki w kwietniu 2012 roku było dostarczenie Polakom aktualnych i rzetelnych informacji na temat energetyki jądrowej: zasad funkcjonowania elektrowni jądrowej, jej wpływu na środowisko i zdrowie, efektywności energetyki jądrowej, systemów zabezpieczeń, które zostaną zastosowane w pierwszej polskiej siłowni tego typu.

Badania przeprowadzone w 3 powiatach, które zostały wskazane jako potencjalne lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, wykazały, że największe zmiany zachodzą w powiecie koszalińskim. Z 40 proc. do 45 proc. zwiększyła się tam liczba zwolenników siłowni jądrowych, o 6 punktów procentowych wzrósł także poziom akceptacji dla jej budowy w pobliżu miejsca zamieszkania. Nastroje wśród mieszkańców powiatów wejherowskiego i puckiego, które także typowane są jako potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej, niezmiennie oscylują wokół 55 proc. poparcia dla „jądrówki”.

Temat energetyki jądrowej oceniany jest jako ważny, a jego znaczenie podczas kampanii wzrosło w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w pierwszym kwartale 2012. Jednocześnie zanotowano znaczny wzrost, z 67 proc. do 71 proc., liczby ankietowanych, którzy uważają temat za niezwykle istotny.

Badanie przeprowadzone zostało w listopadzie 2012 r. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków oraz na reprezentatywnej próbie 900 mieszkańców z 3 powiatów: puckiego, koszalińskiego i wejherowskiego.

 

Redakcja reo.pl

źródło: MG
 

Od rozpoczęcia kampanii grono zwolenników energii jądrowej wzrosło z poziomu 51 proc. aż o 5 punktów procentowych, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here