Energetycy Obywatelscy na start! Kwota 40 000 000 PLN, od NFOŚiGW, w programie Prosument II


Za tydzień, 16. X. startuje program EKOkredyt Prosument II, wdrażany przez BOŚ Bank, z pieniędzy NFOŚiGW. Do udziału w  drugiej edycji tego przedsięwzięcia organizatorzy zachęcaja hasłem  “Ty decydujesz co instalujesz!!”. O dofinansowanie mogą się starać zarówno własciciele / lokatorzy domów jednorodzinnych. jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Pomoc udzielana jest jako łączna suma pożyczki i darowizny, ta ostatnia może sięgać 30 %. Nisko oprocentowany kredyt w skali roku wynosi 1 %.

Informacja, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla mediów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił Bankowi Ochrony Środowiska do 40 mln zł (w tym do 12 mln zł na dotacje) z przeznaczeniem na zawieranie umów z klientami indywidualnymi, posiadającymi prawo do dysponowania budynkami mieszkalnymi oraz wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ S.A. – jako jedyny partner – rozpocznie swój program „EKOkredyt Prosument II” w połowie października br. 

NFOŚiGW zawarł z Bankiem Ochrony Środowiska pod koniec sierpnia br. dwie umowy (na dotacje i pożyczki) dotyczące udostępnienia środków z przeznaczeniem na kredyty wraz z dotacjami na realizację przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych Część 3b) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. 

Beneficjenci w ramach udzielonego kredytu i dotacji (łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych) będą mogli dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej: źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane urządzenia będą służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym. 

Ważnym warunkiem otrzymania kredytu z dotacją są: dbałość o nieprzewymiarowanie instalacji (jej projektowanie i montaż winien następować w nawiązaniu do potrzeb energetycznych mieszkańców) oraz deklaracja (a następnie jej wypełnienie) 3-letniego okresu jej trwałości.

Zachęta dla  prosumentów-konsumentów (obecnych i przyszłych) do udziału w programie BOŚ Bank “EKOkredyt Prosument II”:

Skorzystaj z preferencyjnego finansowania i stwórz własne źródło energii! Będziesz mógł otrzymać nawet 30-procentową dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). To naprawdę się opłaca. Jako właściciel małej elektrowni zasilanej z odnawialnych, ekologicznych źródeł, staniesz się „prosumentem”, czyli równocześnie konsumentem i producentem „zielonej energii”. Dzięki temu zmniejszysz domowe rachunki za energię elektryczną, możesz także zmniejszyć koszty ogrzania domu. 

W nowym programie Prosument, wdrażanym przez BOŚ na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dobór rodzaju inwestycji jest bardziej elastyczny, co oznacza, że inwestycja w instalację grzewczą nie jest ograniczona wymogiem powiązania jej z urządzeniami służącymi do produkcji energii elektrycznej. Ty decydujesz co instalujesz!! 

Dbamy także o Twój czas. Możesz upoważnić instalatora do wypełnienia wymaganych dokumentów i złożenia w Twoim imieniu wniosku o kredyt. Niech zielona energia będzie z Tobą! 

UWAGA: Wnioski o EKOKredyt Prosument II można składać od dnia 16 października 2017 roku!! 

Ważne adresy internetowe:

BOŚ Bank: http://bit.ly/2ybrR9d

NFOŚiGW: http://bit.ly/2gpzHm6  

Ściągawka / materiał poglądowy z pierwszej edycji programu, jak wyglada procedura rozliczania się – tym razem nie z dofinansowania – a z rocznej produkcji energii wytworzonej “na swoim”, choć w dużej części pożyczonym: http://bit.ly/2yA1Wcm

OD redakcji REO.pl:

Informacja aż zieje optymizmem i poczuciem sensowności projektu. I niech tak na dziś zostanie. Niewatpliwie warto skorzystać z programu. 40 000 000 PLN, nawet jesli do rozdzielenia, piechotą – jak to sie mówi – nie chodzi. Ale zapowiadamy, jeszcze przed przyszłym poniedziałkiem, kiedy akcja wystartuje, podzielimy się z czytelnikami REO.pl efektom naszego dokładnego przyjrzenia się sprawie, w różnych kontekstach. Nie jest to bowiem – jak być może znów napisze na pierwszej stronie (niegdyś najważniejsza) gazeta w kraju – przejaw zmiany polityki obecnych władz do tematyki klimatyczno-emisyjno-energetycznoodnawialnej. A zamieszczany, już dziś, przez nas komentarz red. Kadeja http://bit.ly/2zaCcQY nijak nie pokrywa sie z laurką napisaną firmie przez dział promocji Funduszu ochrony środowiska.

opracował Paweł Sito /  REO.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here