Energa zadowolona z inteligentnych liczników

Liczba zdalnych odczytów z liczników inteligentnych przekazanych do sprzedawców energii na potrzeby rozliczeń przekroczyła milion (1,16 mln) – informuje Energa. Klienci, u których odczyt odbywa się w sposób zdalny, mają obniżoną opłatę abonamentową na rachunku za energię elektryczną.

Przekazywanie zdalnych odczytów na potrzeby rozliczeń z klientami rozpoczęło się w lutym 2013 roku. W lokalizacjach, w których projekt został zakończony, skuteczność pozyskiwanych danych rozliczeniowych jest wyższa niż wymagana przez Urząd Regulacji Energetyki i wynosi 98 proc. – informuje Energa. Liczba zdalnych odczytów na potrzeby fakturowania systematycznie rośnie i obecnie wynosi ok. 150 tys. miesięcznie. Zdecydowana większość odczytów realizowana jest co dwa miesiące. Szacuje się, że na przełomie roku liczba odczytów z systemu AMI użyta dla potrzeb fakturowania przekroczy 2 miliony.

Oprócz pozyskiwania danych pomiarowych na potrzeby rozliczeń, Energa-Operator wykonała także ponad 5 tysięcy zdalnych operacji na licznikach, obejmujących np. wznowienie i wstrzymanie dostaw energii, bez konieczności wizyt inkasenta.

Klienci spółki, u których zamontowano liczniki zdalnego odczytu płacą niższą opłatę abonamentową (jeden ze składników rachunku za energię). Dla odczytu dwumiesięcznego jest to 58 groszy, wobec 1,31 zł opłacanych przez klientów, których liczniki odczytywane są metodą tradycyjną, poprzez inkasenta.

Plany Energa-Operator zakładają objęcie systemem zdalnych odczytów kolejnych klientów spółki. Będzie to możliwe po instalacji kolejnych 450 tys. liczników. W tym celu firma modernizuje już stacje transformatorowe i przygotowuje odpowiednią infrastrukturę do przesyłu danych. Sam montaż urządzeń u klientów rozpocznie się jeszcze w tym roku. Montaż jest bezpłatny i nie wymaga żadnych zmian w umowie z dostawcą energii.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here