Energa wypłaci wyższą dywidendę i będzie inwestować w start-upy technologiczne

Akcjonariusze Energi mogą liczyć w tym roku na jednorazowo podwyższoną dywidendę. Z uwagi na najwyższy w historii spółki zysk netto, przekraczający 1 mld zł, w tym roku zarząd chce wypłacić udziałowcom o 20 proc. więcej niż zakładano. Energa chce w tym roku uruchomić fundusz venture capital, który będzie inwestował w spółki zajmujące się przydatnymi technologiami.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników 2014 roku, po raz pierwszy przekroczyliśmy miliard złotych zysku netto w skonsolidowanym wyniku grupy, a to oznacza, że możemy zaproponować akcjonariuszom znacznie większą dywidendę – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energi.

Skonsolidowany zysk netto Energi wyniósł 1,006 mld zł. Był to najlepszy wynik w historii spółki. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 982,1 mln zł. Dzięki 35-proc. wzrostowi zysku netto rok do roku spółka zamierza wypłacić większą niż planowano dywidendę. Bieliński podkreśla, że zarząd rekomenduje wypłatę 1,44 zł na akcję, co w sumie będzie oznaczało kwotę 596 mln zł. To o ok. 20 proc. więcej niż zakłada polityka dywidendowa spółki, dlatego Bieliński zaznacza, że to tylko jednorazowy bonus.

Między innymi dzięki zyskowi spółki Energa ma już zebrany kapitał na nowy projekt. Koncern energetyczny zamierza stworzyć własny fundusz corporate venture capital, który będzie zajmował się inwestycjami w inne firmy.

– Zakładamy, że fundusz wystartuje w tym roku. Teraz jesteśmy na etapie rekrutacji zespołu zarządzającego i doprecyzowania strategii inwestowania. Będzie się on zajmował inwestycjami w spółki, które dysponują lub rozwijają technologie, które byłyby nam przydatne – tłumaczy Bieliński. – Kapitał dla tego funduszu mamy przygotowany w grupie Energa, szukamy ludzi. Oczywiście skanujemy również potencjalne cele akwizycyjne dla tego funduszu.

Spółka konsekwentnie od kilku lat zwiększa swój kapitał własny. Na koniec 2014 r. wynosił on ponad 8,5 mld zł – o 6 proc. więcej niż na koniec 2013 r.

Energa już na początku tego roku podpisała umowę z TFI BGK w sprawie powołania tego funduszu. Ma on działać przez dziewięć lat, ale inwestować tylko przez pierwsze cztery. Poza pozyskaniem technologii Energa liczy również na zwrot finansowy z inwestycji dzięki wzrostowi wartości spółek.

Poza inwestycjami w start-upy technologiczne Energa prowadzi także inwestycje infrastrukturalne.

– W dalszym ciągu prowadzimy bardzo duży pakiet inwestycji w segmencie dystrybucji – ponad 1 mld zł. Ponadto modernizujemy Ostrołękę i inwestujemy w kilka projektów energetyki odnawialnej – tłumaczy Bieliński.

W 2015 r. spółka planuje przeznaczyć na inwestycję podobną kwotę jak rok temu. W 2014 r. nakłady inwestycyjne całej Grupy Kapitałowej Energa wyniosły 1,48 mld zł.

Spółka w tym roku planuje także dalsze działania na rzecz poprawy efektywności systemu energetycznego poprzez tzw. negawaty, czyli poprzez obniżenie zapotrzebowania na moc. We wrześniu 2014 r. należącą do Energi spółka Enspirion po raz pierwszy w Polsce zrealizowała akcje polegające na zredukowaniu poboru mocy przez klientów Energi Obrót.

Dla klientów oznacza to tańszą i przede wszystkim bardziej stabilną energię. Lepsze sterowanie popytem zmniejsza zapotrzebowania na moc w godzinach szczytu, co zmniejsza potrzeby inwestycyjne. Obecnie Energa osiąga wynik redukcji ok. 200 negawatów, ale w tym roku planuje zwiększyć tę skalę do 500 negawatów.

– Do tej pory negawaty nasza spółka Enspirion sprzedawała spółce Energa Obrót i czekała na zgłoszenie się [przetarg organizowany przez – red.] PSE. Natomiast widzimy też sens sprzedawania negawatów do naszej spółki dystrybucyjnej – mówi Bieliński.

Newseria
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here