Energa wymieni oświetlenie uliczne Bydgoszczy na bardziej ekologiczne

Energa Oświetlenie wymieni w Bydgoszczy ponad 7 tys. opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Spółka wygrała jeden z największych przetargów na modernizację oświetlenia ulicznego w Polsce.

Przetarg na modernizację oświetlenia w Bydgoszczy odbył się w ramach programu SOWA, polegającego na dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej modernizacji oświetlenia ulicznego realizowanego przez samorządy.

Jak informuje Energa Oświetlenie, do końca sierpnia 2015 na ponad 400 ulicach Bydgoszczy zmodernizowana zostanie sieć oświetlenia ulicznego składającą się z 7300 sztuk energochłonnych opraw sodowych. Zastąpią je nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe o mocy od 26 do 148 W.

Działania modernizacyjne obejmą także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia zapewniającego indywidualne sterowanie każdą zainstalowaną oprawą. W praktyce polegać to będzie na zredukowaniu natężenia oświetlenia w czasie, gdy nie będzie na drodze użytkowników. Gdy się pojawią, system automatycznie podniesie natężenie oświetlenia tylko na określonej długości drogi, a następnie znacznie je redukuje, gdy użytkownicy opuszczą drogę.

Energa podkreśla, że zastosowanie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego oraz inteligentnych układów sterujących znaczne obniży energochłonność systemu oświetleniowego w Bydgoszczy. W wyniku przeprowadzonej modernizacji koszty zużycia energii elektrycznej w mieście spadną o ponad 60 procent.

Dodatkową korzyścią z modernizacji infrastruktury oświetleniowej dla mieszkańców miasta oraz środowiska naturalnego będzie ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 60 procent. Efektem wymiany opraw świetlnych będzie również znaczna poprawa bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich komfortu życia.

Modernizacja oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy będzie jedną z największych w Polsce, przeprowadzonych przez Energa Oświetlenie. Wcześniej spółka zrealizowała duże inwestycje m.in. w Koszalinie, Słupsku, Hajnówce (woj. podlaskie) oraz w pomorskim Trzebielinie. W Koszalinie Energa zmodernizowała 900 opraw świetlnych, w Słupsku ponad 700, w Hajnówce wymieniła 470 opraw, natomiast w Trzebielinie zmodernizowała 354 lampy, dzięki czemu miejscowość jako pierwsza w kraju została w pełni oświetlona przy użyciu opraw LED.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here