Energa wykorzysta technologię Fortum do ładowania samochodów elektrycznych


Fortumpodpisało porozumienie o współpracy z Energą, na mocy którego dostarczy opartyna chmurze zaawansowany system obsługi stacji ładowania samochodówelektrycznych o nazwie Charge&Drive. Energa wykorzysta tę technologię doobsługi swoich punktów ładowania pojazdów na terenie Trójmiasta, a także dodalszego rozwoju tego rodzaju infrastruktury w Polsce.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte pomiędzyFortum i spółką Enspirion, odpowiedzialną w Grupie Energa za rozwój produktów zobszaru elektromobilności. Współpraca pozwoli na wprowadzenie rozwiązania Fortumzarówno do istniejących punktów ładowania Energi, jak i urządzeń, które będąinstalowane w przyszłości. Firma posiada sześć stacji ładowania w Trójmieście iplanuje uruchomienie kolejnej w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie korzystaniez urządzeń jest darmowe. Przejście na pracę w oparciu o nowe oprogramowaniezaplanowane jest na marzec. Cała operacja nie będzie miała wpływu na bieżącedziałanie usługi ładowania w sieci Energa.

– Postrzegamy rozwój elektromobilności jako jeden zciekawszych nowych obszarów biznesowych. Rynek nieuchronnie zmierza do punktu,w którym klienci zaczną płacić za usługę ładowania aut elektrycznych. Dziękiporozumieniu z doświadczonym partnerem będziemy na to gotowi. Współpracazagwarantuje nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które są zpowodzeniem wykorzystywane w krajach skandynawskich, gdzie samochodyelektryczne cieszą się dużą popularnością. W najbliższych latach chcemydynamicznie rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce,a dzięki temu systemowi będziemy również w stanie obsłużyć innych właścicieliterminali w Polsce, dołączając ich do naszej sieci punktów ładowania – mówi Tadeusz Wita, prezes spółki Enspirion.

Oparty na technologii chmurowej system FortumCharge&Drive umożliwia zdalny monitoring oraz aktualizację punktówładowania. Pozwala także na łatwe dokonywanie opłat za ich wykorzystanie.Doświadczenia Fortum pokazują, że stworzenie kompleksowej infrastrukturyładowania pojazdów elektrycznych wymaga nie tylko zaawansowanych i niezawodnychrozwiązań technologicznych, ale również proklienckich. Użytkownicy tego typupojazdów oczekują dokładnych informacji w czasie rzeczywistym na tematlokalizacji i dostępności poszczególnych punktów ładowania, jak również wygodnychmetod płatności za usługę. Oprócz wysokiego poziomuobsługi klienta, kluczowa jest także jakość samych ładowarek.

– Cieszymy się, że nasze rozwiązania dlainfrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych stają się coraz bardziejpopularne na całym świecie. W tym momencie nasz system obejmuje ponad 1 200 punktówładowania. W samej Norwegii każdego miesiąca urządzenia obsługują średnio60 000 sesji ładowania. Jesteśmy przekonani, że nasze porozumienie znaczącoprzyczyni się do rozwoju segmentu samochodów elektrycznych w Polsce – mówi RamiSyväri, odpowiedzialny w Fortum za międzynarodowy rozwój biznesuCharge&Drive.

mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here