Energa: W Gdańsku powstała farma fotowoltaiczna za 9,5 mln zł


Energa wybudowała w Gdańsku farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 1,6 MW. Koszt inwestycji wyniósł blisko 9,5 mln zł.

 

Firma planuje budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej w województwie kujawsko-pomorskim mocy około 4 MW.

 

Gdańska farma fotowoltaiczna zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach grupy o niespełna 0,5 proc. i dołączy do innych wykorzystywanych w grupie odnawialnych źródeł: wody, wiatru i biomasy.

 

Na farmie w Gdańsku 6292 paneli ułożono w pięciu równoległych rzędach na powierzchni około 25 tys. mkw, a prace budowlano montażowe trwały dwa miesiące. Według wstępnych szacunków instalacja będzie produkować około 1,5 GWh energii rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 720 przeciętnych gospodarstw domowych.

 

– Nasza farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii, ani w skonsolidowanych wynikach Grupy – powiedział Mirosław Bieliński, prezes Energa. – Pamiętajmy jednak, że technologie fotowoltaiczne tanieją najszybciej na świecie. Dlatego nie wykluczamy, że w przyszłości inwestycje w fotowoltaikę na większą skalę będą dobrym pomysłem na biznes. Dziś zbieramy cenne doświadczenie w ich budowie.

 

Nowa farma w Gdańsku znacząco zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi prawie 3 MW. Fotowoltaika ma jednak wciąż niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, która wynosi niemal 6 tys. MW.

 

Newseria

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here