Energa utworzyła podatkową grupę kapitałową

Energa stworzyła podatkową grupę kapitałową obejmującą siedemnaście spółek Grupy, w tym trzy największe. Ma to pomóc obniżyć koszty administracyjne i sprawniej rozliczyć podatek dochodowy. Umowa została zawarta na trzy lata podatkowe.

Głównym celem Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK) jest wspólne rozliczanie dochodów przez spółki wchodzące w jej skład. Jej utworzenie ma pozwolić m.in. na: przyspieszenie rozliczenia ewentualnych strat podatkowych, zmniejszenia ryzyka cen transferowych pomiędzy spółkami i ograniczenie związanej z nimi dokumentacji, wspólne występowanie o indywidualną interpretację przepisów podatkowych.

Umowa o powołaniu PGK została zawarta na trzy lata podatkowe, od 1 maja 2015 roku do 31 grudnia 2017 roku.

– To kolejny krok w celu poprawy funkcjonowania Grupy Energa. Dzięki Podatkowej Grupie Kapitałowej możemy sprawniej zarządzać obszarem finansów i efektywniej rozliczać się wewnątrz grupy – mówi Roman Szyszko, wiceprezes Zarządu Energa SA ds. finansowych.

Grupa Energa jest jednym z kilku największych płatników podatku dochodowego. W 2013 roku zapłaciła z tytułu CIT około 240 mln zł. Tworząc podatkową grupę kapitałową firma dołącza do rosnącego grona podmiotów gospodarczych, które w ten sposób rozliczają podatek dochodowy (CIT). Spółki objęte umową PGK wspólnie rozliczą około 90 proc. dochodów wypracowanych przez Grupę. W skład PGK wejdzie Energa SA, jako spółka reprezentująca, oraz 16 spółek bezpośrednio od niej zależnych, między innymi Energa Operator, Energa Obrót, Energa Wytwarzanie, Energa Informatyka i Technologie oraz Energa Centrum Usług Wspólnych.

To kolejne działanie optymalizujące funkcjonowanie Grupy, którego celem są oszczędności, efektywniejsze wykorzystanie zasobów oraz skali działania. Wcześniej Energa uporządkowała i uprościła strukturę Grupy, opierając swój model biznesowy na zarządzaniu segmentami: dystrybucji, sprzedaży oraz wytwarzania. Wprowadzony został nowy ład organizacyjny oparty na regułach rynkowych i strategiach konkurencji, wdrożona została również polityka zarządzania przez cele. Realizowana strategia skupia się przede wszystkim na regulowanym obszarze dystrybucji energii elektrycznej, odnawialnych źródłach energii, koncentracji na obsłudze klienta oraz zapewnieniu stabilności finansowej.

Dzięki podjętym w ostatnich latach działaniom redukującym koszty operacyjne oraz poprawie efektywności zarządzania możliwy był wzrost rentowności i wartości firmy. Od 2010 r. zysk oraz EBITDA Grupy wzrosły o ponad 60 proc., a przychody – o 12 proc. W 2014 roku Grupa odnotowała najwyższe wyniki roczne w swojej historii po raz pierwszy przekraczając miliard złotych zysku. W grudniu 2013 roku akcje Energa SA zadebiutowały na warszawskim parkiecie. Od tego czasu wartość spółki wzrosła o ponad 40 proc., a jej akcje wchodziły kolejno do indeksów średnich i największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Obecnie spółka notowana jest w najbardziej prestiżowym indeksie WIG 20, a także w międzynarodowych indeksach notowanych na giełdach w Londynie i Frankfurcie, czyli MSCI Poland i FTSE All World.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here