Energa uruchomiła w Gdańsku carsharing aut elektrycznych


Energa uruchomiła w Gdańsku usługę wynajmu samochodów, wktórej dostępne są jedynie auta elektryczne. To pierwsza taka usługa w Polsce.Cena za wypożyczenie „elektryka” zależy od modelu i waha się od 27 do 35 zł zagodzinę – bez limitu przejechanych kilometrów. Energa zapowiada, że w ciągudwóch lat otworzy jeszcze cztery takie carsharingowe HUB-y.

W ostatnich latach firma uruchomiła w Trójmieście siećładowania, obejmującą obecnie siedem stacji i jako pierwsza w Polsceprzeprowadziła kompleksowe badania polskich użytkowników aut elektrycznych.Uruchomienie carsharingu to następny krok, który umożliwi trójmiejskimkierowcom przetestowanie aut elektrycznych.

Jak informujespółka, krótkoterminowy wynajem aut elektrycznych Energi (carsharing) to usługa skierowana do klientów biznesowych i instytucjonalnych. Z wynajmu mogąkorzystać pracownicy firm, które podpiszą umowę z należącą do Grupy Energaspółką Enspirion (czyli operatorem tej usługi). Rozliczenia odbywać się będąpomiędzy operatorem usługi a firmami-klientami usługi. Natomiast każdy klientsam zdecyduje o formule w jakiej udostępniać będzie auto swoim pracownikom.Carsharing Energi jest obecnie dostępny dla firm – rezydentów kompleksubiurowego Olivia Business Centre, mieszczącym około 200 firm zatrudniającychponad 5 tysięcy  osób.  Do końca tego roku powstaną jeszcze dwakolejne HUB-y, a do końca 2018 będzie ich w sumie pięć.

– Startujemy w Olivia Business Centre,gdzie mieści się nasza siedziba, ale chcemy żeby już niedługo z naszegocarsharingu mogła korzystać każda zainteresowana firma w Trójmieście. Naszausługa działa podobnie do służbowego telefonu komórkowego. Każda firma może jąudostępnić swoim pracownikom i ustalić własne zasady korzystania z niej –mówi Tomasz Boguckize spółki Enspirion, która w Grupie Energa zajmuje się elektromobilnością orazinnowacjami.

Samochodymożna wypożyczać na godziny, w dni powszednie od 8 do 16. Jest też opcjawypożyczenia samochodu na resztę doby oraz na cały weekend. Cena będzie zależnaod modelu oraz pory dnia i tygodnia.

Za godzinęjazdy Volkswagenem e-UP pomiędzy godz. 8 a 16 zapłacimy 27 zł. Jegowypożyczenie na resztę doby (16 godzin) kosztować będzie 96 zł, a wynajem autana weekend to koszt 192 zł. Elektryczny Renault Zoe będzie kosztowałodpowiednio 30 zł za godzinę, 108 zł za 16 godzin popołudnia i nocy oraz 208 złza weekend. Natomiast auta klasy C Premium, czyli VW e-Golf i Nissan Leaf tokoszt odpowiednio 35 / 128 / 256 zł. 

Wypożyczający nie będą obciążani żadnymi dodatkowymi kosztami.Ładowanie aut w terminalach należących do Energi jest darmowe.

Jeszcze w tymroku Energa uruchomi w Trójmieście dwie kolejne lokalizacje z usługącarsharingu, a do końca 2018 roku będzie ich w sumie pięć. Kolejne HUB-y usługibędą zlokalizowane w centrach handlowych i biznesowych. Auto będzie możnawypożyczyć i oddać w każdym z nich, a cała operacja docelowo będzie bezobsługowa(obecnie auto wydaje i odbiera consierge w Olivia Business Centre). W miaręrozszerzania carsharingu na kolejne lokalizacje, do usługi będzie mogłaprzystąpić każda zainteresowana firma. Dzięki temu z carsharingu korzystać będąmogli kolejni mieszkańcy Trójmiasta.

Energaprzygotowała także specjalne rozwiązanie dla jednostek samorządowych, którestoją przed wyzwaniem wdrożenia transportu niskoemisyjnego. Firma oferujegminom wypożyczenie na określony czas małej floty pojazdów elektrycznych orazmontaż stacji ładowania i możliwość bezpłatnego ładowania energii elektrycznej.To pozwoli im sprawdzić w praktyce, jak wygląda użytkowanie takich aut. Oprócztego Energa chce się podzielić zebranym w ostatnich latach doświadczeniem,oferując gminom konsulting dotyczący wdrożenia transportu opartego o pojazdyelektryczne.

 

 

REO.pl

źródło: Energa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here