Energa podsumowuje trzy kwartały i rozwija projekty OZE

Grupa Energa w trzech pierwszych kwartałach 2015 roku odnotowała nieznacznie wyższe przychody niż w roku ubiegłym, jednak zysk netto był niższy niż w analogicznym okresie. Minione trzy kwartały to również dalszy rozwój projektów OZE.

Trzecia największa spółka energetyczna w Polsce osiągnęła przychody na poziomie 8,0 mld zł, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. EBITDA wyniosła 1,7 mld zł wobec 1,8 mld zł w trzech kwartałach 2014 roku, zaś zysk netto wyniósł 703 mln zł i był o 15 proc. niższy niż w 2014 roku.

– Minione trzy kwartały to dla nas okres poprawy jakości biznesu i rozwoju projektów OZE. Mimo trudnych warunków rynkowych poprawiliśmy wyniki w obszarze dystrybucji, który odpowiada za największą część naszych zysków. W ostatnich miesiącach sfinalizowaliśmy projekt budowy drugiej farmy fotowoltaicznej – to największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Trwają prace związane z budową farmy wiatrowej Parsówek, a w przygotowaniu są kolejne 2 projekty wiatrowe. Do 2020 roku chcemy znacząco zwiększyć udział OZE w posiadanych mocach wytwórczych – powiedział Andrzej Tersa, Prezes Zarządu Energa SA.

 

Całkowita moc wytwórcza zainstalowana w Grupie Energa wyniosła 1,4 GWe, w tym OZE to 0,56 GWe. Produkcja z OZE w trzech kwartałach 2015 roku była o 5 proc. niższa. Wpływ na taki wynik miały skrajnie trudne warunki hydrologicznye w miesiącach letnich. Dzięki większej wietrzności oraz dodatkowej produkcji z nowej farmy wiatrowej Myślino o 27 proc. wzrosła produkcja energii w elektrowniach wiatrowych. Do produkcji 2015 roku zaliczono energię wygenerowaną w uruchomionej pod koniec obiegłego roku elektrowni fotowoltaicznej Czernikowo.

 

PAP/Energa
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here