Energa-Operator: Ponad miliard złotych na inwestycje w sieci

Energa-Operator planuje w 2015 roku przeznaczyć 1 115 mln na inwestycje. Priorytetowe kierunki to modernizacja sieci ukierunkowana na poprawę wskaźników niezawodności sieci oraz przyłączanie nowych odbiorców.

Poziom inwestycji jest zbliżony do ubiegłorocznego (1 155 mln). Także priorytety pozostają podobne. Najwięcej pieniędzy – 519 mln, firma planuje przeznaczyć na poprawę ciągłości zasilania. W kwocie tej zawarta modernizacja istniejących linii i stacji oraz wymiana transformatorów. Zaplanowane w tym zakresie inwestycje będą realizowane według kolejności zapewniającej najwyższą efektywność wydatkowanych nakładów, czyli maksymalnie poprawiające wskaźniki ciągłości zasilania oraz ograniczające awaryjność sieci. Kolejnym priorytetem jest rozbudowa sieci w związku z przyłączaniem nowych odbiorców i wytwórców energii. Łączne wydatki na ten cel pochłoną 483 mln złotych.

Ponadto w przyjętym przez firmę planie inwestycyjnym przeznaczono m.in. środki na przygotowanie infrastruktury do wdrożenia systemu łączności trankingowej TETRA, wymianę liczników na inteligentne oraz zmiany rozwojowe w systemach informatycznych. Firma będzie kontynuowała prace w zakresie rozwoju sieci inteligentnych smart grid, które częściowo będą dofinansowane zewnętrznie. Planowane jest uruchomienie projektu UPGRID (mechanizmów sterowania siecią nN i SN pozwalających na zarządzaniem stroną popytową i generacją rozproszoną) oraz kontynuacja prac w ramach projektu SmartToruń (budowa sieci inteligentnej na wyznaczonym do pilotażu terenie).

Redakcja reo.pl

źródło: Energa
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here