Energa-Operator buduje magazyn energii


Energa-Operator buduje pierwszy w Polsce systemu magazynowaniaenergii elektrycznej działający w Lokalnym Obszarze Bilansowania. Za realizacjęprojektu odpowiada konsorcjum, którego liderem jest spółka Qumak.


Pierwszy w Polsce Lokalny Obszar Bilansowania (LOB) powstanie w okolicach Pucka w oparciu o system magazynowania energii o mocy 0,75 MW i 1,5 MWh pojemności. W połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczna o mocy 84 kW i  istniejącymi źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami powstanie obszar, na którym będzie testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych – informuje Energa-Operator.

 

Głównym zadaniemmagazynu energii elektrycznej jest gromadzenie energii i wykorzystywanie jej dobilansowania systemu energetycznego oraz poprawy jakości energii elektrycznej.Magazyn energii jest jednym z kluczowych elementów budowy nowoczesnych,inteligentnych sieci Smart Grid.

 

– Rynek energiielektrycznej ewoluuje, a magazynowanie energii to najszybciej rozwijający sięi odgrywający coraz większą rolę element tej ewolucji. Magazyn tejwielkości jest pierwszym budowanym w Polsce. Cieszymy się, że jako Qumakbierzemy udział w tak innowacyjnym projekcie i wierzymy, że doświadczeniezdobyte we współpracy z Energa-Operator będziemy mogli wykorzystać w projektachw całej Polsce – wyjaśnia Wojciech Strusiński, wiceprezes ds. Sprzedaży wQumak.

Na realizacjęprojektu konsorcjum firm Qumak, My-Soft, Commener i Trakcja TRKiI ma 22tygodni. Wartość kontraktu wynosi 8,2 mln zł.

Środki nadofinansowanie przedsięwzięcia spółka Energa-Operator pozyskała z NarodowegoCentrum Badań i Rozwoju. Celem programu GEKON jest zwiększenie innowacyjnościpolskiej gospodarki poprzez rozwój nowoczesnych technologii proekologicznych.Projekt dostarczenia magazynu energii realizowany jest w formule badawczo-wdrożeniowej,która umożliwia Zamawiającemu w pierwszej kolejności przetestowanie produktu, anastępnie jego implementację zgodnie z potrzebami biznesowymi.  

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here