Energa liczy na podpisanie umów ws. budowy FW Myślino w 3-4 tygodnie

Energa spodziewa się, że już w ciągu 3-4 tygodni może dojść do podpisania umów z wykonawcami farmy wiatrowej Myślino – poinformował w rozmowie wiceprezes ds. strategii i rozwoju Wociech Topolnicki. Zdecydowano, że moc tej FW za ok. 114 mln zł wyniesie 20 MW. Koszt 1 MW to ok. 1,36 mln euro.

– Liczymy, że w ciągu 3-4 tygodni może dojść do podpisania umów z wykonawcami FW Myślino – powiedział Topolnicki. Zastrzegł jednak, że w przypadku dwóch przetargów na roboty budowlane i elektroenergetyczne, w których wpłynęło więcej niż jedna ofert, termin podpisania umów może być późniejszy z powodu możliwych – teoretycznie – odwołań niewybranych oferentów.

Topolnicki poinformował, że zdecydowano, iż moc FW Myslino, wcześniej określana na 20-25 MW, wyniesie 20 MW.

Należąca do Grupy Energa spółka Breva wybrała ofertę konsorcjum Gamesa Eolica i Gamesa Wind w przetargu na dostawę, montaż i rozruch turbin do farmy wiatrowej Myślino. Wartość oferty brutto to 20,76 mln euro (87,2 mln zł przy 4,20 zł za euro). Oferta była jedyną ofertą złożoną w postępowaniu przetargowym, a co za tym idzie ofertą najkorzystniejszą.

W ogłoszonym na jesieni w 2013 roku ponownym przetargu Energa przewidywała dostawę i montaż 10 nowych turbin, maksymalnie dwóch różnych modeli, o mocy 2-3 MW i łącznej mocy 20-25 MW. Maksymalna wysokość wieży ponad poziom terenu to 110 m, maksymalna wysokość wieży wraz wirnikiem w jego skrajnej pozycji pionowej to 160 m ponad poziomem terenu, a maksymalna średnica wirnika turbiny to 100 m.

Energa wybrała też w dwóch odrębnych przetargach jedną firmę, która zrealizuje roboty budowlane i elektroenergetyczne w tym projekcie. Najkorzystniejsze oferty – na odpowiednio 12,5 mln zł i 14,2 mln zł złożyło konsorcjum Candido Jose Rodrigues.

Przy kursie euro równym 4,20 zł wartość tych prac to w sumie ok. 114 mln zł. Oznacza to 1,36 mln euro za 1 MW przy FW o mocy 20 MW.

Inwestycja powstanie w miejscowości Myślino, gmina Gościno w Zachodniopomorskiem.

Wcześniej Energa zapowiadała, że FW Myślino zostanie przekazana do eksploatacji w 2015 roku. Ze słów Topolnickiego wynika, że termin ten jest jak najbardziej realny. – Spodziewam się, że nawet już w ciągu 3-4 tygodni wykonawcy mogą wejść na plac budowy – podsumował.

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here