Energa: Już 10 proc. klientów korzysta z liczników zdalnego odczytu

Energa-Operator zainstalowała 300 tysięcy liczników zdalnego odczytu. Oznacza to, że w zasięgu nowej technologii znalazło się już ponad 10 proc. wszystkich klientów spółki.

Z nowych liczników wkrótce będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy Brodnicy, Ciechanowa, Koszalina, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka, a także niektórych dzielnic Gdyni i Torunia. Od momentu uruchomienia systemu przesyłania danych mieszkańcy mogą sprawdzać bieżące zużycie energii w portalu internetowym (Portal Klienta oraz demo), a także przez aplikacje mobilne. System umożliwia przekazywanie sprzedawcom energii danych do fakturowania klientów za bieżące zużycie, co pozwala na odejście od nielubianych prognoz.

Energa-Operator rozpoczęła instalację nowych liczników w grudniu 2011 roku po przeprowadzeniu serii testów. Obecnie spółka prowadzi już masowe wdrożenie systemu. Na bieżąco przesyłane są dane z ok. 240 tys. urządzeń i stopniowo uruchamiany jest zdalny odczyt z kolejnych stacji. Montowane liczniki pracują w otwartym i zgodnym z wymaganiami URE standardzie PRIME. W przyszłym roku firma planuje zainstalowanie kolejnych 350 tys. urządzeń, co oznacza, że w zasięgu systemu znajdzie się 25 proc. klientów spółki.

Program instalacji liczników inteligentnych jest początkiem budowania systemu inteligentnych sieci energetycznych. Firma obecnie testuje rozwiązania smart grid na Półwyspie Helskim. Oprócz instalacji liczników, zmodernizowano tam sieć energetyczną, montując m.in. zaawansowane systemy w zakresie automatyki, regulacji i kontroli oraz uruchomiono systemy informatyczne pozwalające na monitorowanie i rekonfigurację sieci energetycznej. Celem, który zdaniem spółki został na tym terenie osiągnięty, jest poprawa niezawodności i efektywności pracy sieci oraz stworzenie możliwości do przyłączania na masową skalę mikroźródeł instalowanych przez odbiorców.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here