Energa i PGE przejmują farmy wiatrowe od Iberdroli w Polsce

Energa i PGE zostały dziś właścicielami farm wiatrowych Iberdrola w Polsce. To druga w ostatnim czasie akwizycja mocy wiatrowych przeprowadzona przez spółki. Dzięki obu transakcjom Energa pozyskała 165 MW w farmach elektrowni wiatrowych, a OZE stanowią już ok. 40 proc. potencjału wytwórczego Grupy. Po transakcji moc zainstalowana farm wiatrowych w portfelu wytwórczym PGE wzrasta z 198,5 MW do 269 MW.

W ramach podpisanych dziś umów Energa przejęła dwie działające w północnej Polsce farmy wiatrowe – Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim – o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów o szacowanej mocy około 1190 MW. PGE nabyła natomiast działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 70,5 MW oraz pakiet projektów. Właścicielem 75 proc. udziałów w przejętych aktywach Iberdrola Renewables Polska była jej hiszpańska spółka matka. Pozostałe 25 proc. należało do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Zakończone jednocześnie z dwoma podmiotami transakcje mają wartość około 1,1 mld zł.

W czerwcu tego roku Energa wspólnie z PGE przejęła farmy wiatrowe od duńskiej spółki Dong Energy.

Dzięki przejęciu hiszpańskich i duńskich farm wiatrowych moc OZE zainstalowana w Grupie Energa wzrosła z 343 MW do 508 MW, a szacowana produkcja wyniesie 1,65 TWh (teraz 1,3 TWh). Po transakcji z Iberdrolą moc zainstalowana farm wiatrowych w portfelu wytwórczym PGE wzrasta z 198,5 MW do 269 MW.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here