Energa, dzięki umowie z EBI, zabezpiecza finansowanie inwestycji

Grupa Energa podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę o wartości 1 mld zł na długookresowe finansowanie programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji w latach 2012-2015. Dzięki pozytywnie ocenionej dotychczasowej współpracy z EBI, dobrym wynikom finansowym oraz strategii rozwoju, skoncentrowanej na dystrybucji i odnawialnych źródłach energii, Energa uzyskała atrakcyjne warunki kredytowania, m.in. 15-letni okres finansowania oraz niskie koszty finansowania.

Jak informuje Energa, uruchomienie pierwszej transzy kredytu w wysokości 200 mln zł planowane jest jeszcze w 2013 roku. Natomiast maksymalny okres spłaty finansowania wynosi 15 lat. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii, przyłączenia nowy odbiorów oraz inwestycje w sieci inteligentne.

Jest to druga umowa, jaką Energa podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Wcześniejszą zawarto w 2009 roku, a jej terminowa realizacja skłoniła EBI do przedstawienia Grupie Energa nowej oferty.

– Energa była pierwszą polską grupą energetyczną, której Europejski Bank Inwestycyjny udzielił kredytowania. Cieszymy się, że tak wymagająca instytucja nadal pozytywnie ocenia naszą strategię rozwoju oraz dystrybucyjno-odnawialny charakter działalności Grupy Energa. Efektem są korzystne warunki finansowania w ramach nowej umowy. To kolejny, po emisji euroobligacji, znaczący sukces spółki za granicą – powiedział Roman Szyszko, wiceprezes Zarządu ds. finansowych Energa SA. – Przypomnijmy, że na rozwój i modernizację sieci Energa zamierza przeznaczyć do 2020 roku blisko 12,4 mld zł. Realizacja takiej strategii, szczególnie w okresie wysokich wymagań na rynku kapitałowym, wymaga zdolności do korzystania z różnych źródeł finansowania oferowanego na atrakcyjnych warunkach.

Realizując dywersyfikację źródeł finansowania inwestycji, Energa skorzystała wcześniej z finansowania udzielonego przez międzynarodowe instytucje finansowe (EBI, EBOiR i NIB) i polskie banki komercyjne. Spółka wyemitowała również obligacje w wysokości 1 mld zł oraz euroobligacje o wartości 500 mln euro z okresem zapadalności na 7 lat. Zainteresowanie inwestorów euroobligacjami siedmiokrotnie przekroczyło podaż, dzięki czemu sprzedano je z rekordowo niskim oprocentowaniem na poziomie 3,25 proc., które jest najniższe wśród spółek działających w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here