Energa chce zwiększyć moc z OZE o 51 MW do końca 2014 roku


Energa spodziewa się, że do końca 2014 roku zwiększy swoje moce z OZE o 51 MW, dzięki nowej farmie wiatrowej, blokowi na biomasę i fotowoltaice – poinformował w rozmowie wiceprezes ds. strategii i rozwoju Wojciech Topolnicki. Grupa nie planuje natomiast realizacji projektów z segmentu biogazowni.

– Liczymy, że do końca 2014 roku zwiększymy moce OZE o 51 MW, dzięki realizacji czterech inwestycji – powiedział Topolnicki. Dodał, że chodzi o blok biomasowy w Elblągu o mocy 25 MW, FW Myślino (20 MW), i dwie farmy PV (Czernikowo o mocy 4 MW i Gdańsk o mocy 2 MW).

– Jeśli chodzi o blok biomasowy to trwa już rozruch tej jednostki od trzech miesięcy – powiedział. Topolnicki zastrzegł też że w przypadku FW Myślino, o ile jej budowa ma się fizycznie zakończyć jeszcze w 2014 roku, to pozwolenie na użytkowanie jest przewidziane na I kwartał 2015 roku.

Wiceprezes poinformował, że firma nie przewiduje natomiast realizacji projektów w segmencie biogazowni. Przypomniał, że Energa zaniechała wspólnego z Polpharmą projektu biogazowego Stargard Gdański.

Topolnicki podkreślił, że tego typu projekty dobrze wychodzą, jeśli kontroluje się dostawy paliwa. – Ponadto technologiczne prowadzenie reaktora [biogazowego] jest bardzo trudne – podsumował.

Na koniec 2013 roku moce OZE Grupy Energa wynosiły 508 MW i wzrosły z 343 MW na koniec 2012 roku dzięki przejęciu trzech farm wiatrowych o mocy 165 MW od Dong i Iberdroli.

W skład potencjału OZE Grupy Energa na koniec 2013 roku wchodziły: elektrownie wodne – Włocławek (160 MW) i mniejsze jednostki wytwórcze (41 MW) oraz trzy farmy wiatrowe – Karcino (51 MW), Karścino (90 MW) i Bystra (24 MW). Ponadto grupa spala biomasę w jednostkach konwencjonalnych.

Marcin Zaremba

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here