Energa będzie rozwijać elektromobilność w Tczewie


Tczewto kolejne miasto obok Torunia, które dołączyło do budowanego przez Energęsamorządowego partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności.


Współpraca z tczewskimsamorządem będzie ukierunkowana na stworzenie optymalnej koncepcjielektrycznego transportu publicznego oraz na wsparcie miasta w opracowaniuprogramu jego rozwoju.

Eksperci Energi mająprzeprowadzić analizy aktualnych tras i rozkładów jazdy autobusów. Będą przytym współpracować z miejskim przewoźnikiem i odpowiednimi jednostkami gminnymiodpowiedzialnymi za nadzór nad transportem publicznym. Pozwoli to przygotowaćplan najbardziej optymalnego rozmieszczenia infrastruktury do ładowaniapojazdów elektrycznych.

– Elektromobilnośc to jeden znajważniejszych obecnie tematów, nie tylko dla naszej spółki, która zajmuje sięwytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. To bardzo istotnerozwiązanie dla mieszkańców. Śliczne miasto Tczew zamierza inwestować w zakuppojazdów elektrycznych. Chcielibyśmy uczestniczyć w tym dziele, w tworzeniuinfrastruktury tych samochodów, nie tylko autobusów, ale także samochodówosobowych. Elektromobilność to jednak nie tylko biznes i infrastruktura, to teżkampania uświadamiająca mieszkańcom, że warto inwestować w pojazdy z napędemelektrycznym, nie tylko ze względu na korzyści dla ochrony środowiska czy dlazdrowia i komfortu tczewian. Musimy bowiem pamiętać, że e-autobusy nie tylkonie emitują spalin, ale też ich praca jest znacznie cichsza, niż pojazdów zsilnikami spalinowymi. Ponadto, pojazdy te są znacznie tańsze w bieżącejeksploatacji – podkreślał prezes Zarządu Energa SA Daniel Obajtek podczas podpisywania listu intencyjnego z prezydentemmiasta Tczew w dniu 07.08.2017 r.

Wswoim komunikacie, Energa przypomina, że w lutym Tczew jako jedyne miasto naPomorzu podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozwojuelektromobilności. Sygnatariuszami było łącznie 41 samorządów, a także resortyrozwoju i finansów oraz energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PolskiFundusz Rozwoju i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zkolei 30 czerwca w zakresie rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznegowładze miasta podpisały z NCBR indywidualne porozumienie. Współpraca z Energąjest więc dla miasta kolejnym krokiem w kierunku elektryfikacji miejskiegotaboru.

– W nowym przetargu na komunikację miejską,który ogłosimy w przyszłym roku, będziemy wymagać, aby przewoźnik dysponowałautobusami elektrycznymi. Oczywiście nie chodzi o wymianę całego taboru, alesukcesywne wprowadzanie autobusów z napędem elektrycznym. Tczewianie mieliniedawno okazję przetestować pierwszy autobus elektryczny, który naszprzewoźnik na próbę wprowadził do miejskiej komunikacji. Testy wypadłypomyślnie. Autobusy elektryczne są bardziej ekologiczne, tańsze w utrzymaniu iciche, co szczególnie podkreślali pasażerowie. Wprowadzenie autobusów z napędemelektrycznym do komunikacji miejskiej jest kolejnym przedsięwzięciem samorządumiasta Tczewa zmierzającym do poprawy jakości powietrza w mieście –zaznaczał MirosławPobłocki, prezydent miasta Tczewa.

Energa,poprzez zależną spółkę Enspirion, sukcesywnie gromadzi doświadczenie orazwiedzę z zakresu elektromobilności. Oferta doradztwa dla samorządów wplanowaniu infrastruktury pod elektryczny transport publiczny to kolejny krokgdańskiej grupy energetycznej na drodze do pozycji lidera na polskimrynku e-mobility.Wcześniej w ramach samodzielnie prowadzonego programu badawczo-rozwojowegozbadała zachowania użytkowników samochodów elektrycznych wśród mieszkańcówGdańska, Gdyni i Sopotu. Było to możliwe dzięki udostępnieniu pilotażowej sieciładowania pojazdów napędzanych elektrycznie. Aktualnie Grupa Energa obsługujesiedem ogólnodostępnych, czasowo bezpłatnych punktów ładowania samochodówelektrycznych.

REO.pl

źródło: mat.pras.
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here