Enea Wytwarzanie chce wydać w 2014 r. ok. 179 mln zł w segmencie OZE


Należąca do Grupy energetycznej Enea, spółka Enea Wytwarzanie, chce w 2014 roku wydać 179 mln zł w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE) – poinformowała firma. Enea podtrzymuje plan zainwestowania w OZE ok. 4,5 mld zł do 2020 roku.

W segmencie OZE Enea Wytwarzanie rozwija obecnie projekt wiatrowy o mocy 15 MW, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę oraz opracowano SIWZ na dostawę i montaż turbin wiatrowych.

Oprócz tego najbardziej zaawansowanego projektu, Enea Wytwarzanie rozpoczęła prace przygotowawcze w części związanej z przyłączeniem do sieci projektu EW o mocy 1,8 MW, uruchomiła procedurę uzyskania warunków przyłączenia na zasadach komercyjnych projektowanej FW o mocy 27,5 MW i rozpoczęła opracowanie projektu budowlanego dla farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW.

Grupa Enea podała też, że zakończono proces negocjacyjny dot. przejęcia farmy wiatrowej o mocy 12 MW (zmiana formuły transakcji, powrót do rozmów po oddaniu obiektu do eksploatacji).

Dla porównania, w 2014 roku nakłady inwestycyjne na wszystkie aktywa wytwórcze mają wynieść 2324 mln zł. Głównie zostaną poniesione na energetykę konwencjonalną w Kozienicach. Całkowity capex Grupy Enea, razem z dystrybucją ma wynieść 3143 mln zł.

W strategii do 2020 roku, planowany capex w przypadku OZE to ok. 4,5 mld zł, co ma dać zwiększenie mocy o ok. 500 MW, plus-minus 50 MW. Po przeliczeniu pracy ma dać to ok. 1,5 TWh maksymalnie ze źródeł OZE.

Na koniec Grupa Enea miała 199 MW mocy OZE na 3,2 GW mocy ogółem.

Marcin Zaremba

Elektrownie wiatrowe, fot. lama2004/sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here