Enea: Usunięto ostatnie ślady mazutu po wycieku z elektrowni Kozienice

Usunięto ostatnie pozostałości mazutu, którego niewielka ilość przedostała się do Wisły 16 lipca br. po awarii w elektrowni Kozienice – poinformowała Enea. Odpowiednie służby elektrowni systematycznie kontrolują oba brzegi rzeki.

31 lipca oględziny przeprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie – Delegatura w Radomiu w obecności przedstawicieli Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu, Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, organizacji ekologicznej WWF oraz przy udziale pracowników Enea Wytwarzanie. Sprawdzono 17-kilometrowy odcinek koryta Wisły pomiędzy wylotem kanału zrzutowego wody chłodzącej z elektrowni a miejscowością Rękowice.

Podczas przeprowadzonej wizji stwierdzono, że niewielkie pozostałości mazutu, dostrzeżone na roślinności podczas wcześniejszej wizji lokalnej 22 lipca br. zostały usunięte przez służby Enea Wytwarzanie. Aktualnie na glebie i roślinności nie ma śladów pozostałości mazutu. Niewielkie plamy opalizujące na powierzchni wody w odległości ok. 800 m od zrzutu oraz sporadyczne zabrudzenia drobnych fragmentów roślinności zostały usunięte.

Pracownicy elektrowni stale kontrolują brzegi rzeki. Wspierają ich w tym przedstawiciele wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej, instytucje publiczne oraz ekolodzy. Przeprowadzone w ostatnich dniach monitoringi nie wykazały żadnych niepokojących zdarzeń.

W wyniku usterki zaworu w elektrowni Kozienice 16 lipca br. doszło do wycieku ok. 9 m3 mazutu. Mazut dostał się do Wisły, gdzie został otoczony zaporą. Mazut to ciężki olej opałowy będący pozostałością po destylacji niskogatunkowej ropy naftowej. Stosuje się go m.in. jako paliwo do pieców przemysłowych czy do rozruchu energetycznych kotłów parowych.

W elektrowni Kozienice rozpoczyna pracę zespół specjalistów, który przygotuje zakres niezbędnych działań, zarówno technicznych jak i organizacyjnych, które wykluczą możliwość wystąpienia podobnego zdarzenia w przyszłości – zapewnia Enea.

Redakcja reo.pl

 

Czytaj także:

Enea Wytwarzanie: Wyciek mazutu z elektrowni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here