Enea nadal współspala biomasę w Kozienicach, choć z niską opłacalnością

Grupa energetyczna Enea nadal współspala biomasę w swoich blokach energetycznych w Kozienicach, choć opłacalność tej produkcji jest obecnie niska – wynika z wypowiedzi dyrektora pionu technicznego Enea Wytwarzanie w Kozienicach Marka Pereta.

– Wciąż jeszcze opłaca się spalać biomasę z węglem – powiedział Pereta w rozmowie. Z jego słów wynika jednak, że opłacalność tej produkcji jest obecnie minimalna z powodu niskich cen zielonych certyfikatów. – Liczymy na to, że ceny [OZEx] wzrosną, a rynek się odbuduje – podsumował dyrektor.

Pereta podał, że w kozienickiej elektrowni jest możliwość podawania do 10 proc. biomasy, liczonej wagowo wobec całego paliwa. – W rzeczywistości jest to 8 proc. lub nieco ponad 8 proc. paliwa – zaznaczył.

Według niego, w 2012 roku w Kozienicach spalono ok. 200 tys. ton biomasy z przewagą biomasy agro wobec biomasy leśnej. W większości była to biomasa krajowa.

Obecnie w Kozienicach biomasę współspala się we wszystkich 8 blokach typu ‘200 MW’. Moc osiągalna każdego z nich waha się od 215 do 225 MW.

Oprócz 8 bloków typu ‘200’ Elektrownia Kozienice – największy krajowy wytwórca energii elektrycznej wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny – posiada 2 bloki o mocy 500 MW każdy. Łączna moc osiągalna elektrowni to 2905 MW, a jej udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce to ok. 8 proc.

Obecnie Enea Wytwarzanie realizuje budowę nowego, niskoemisyjnego bloku węglowego o mocy 1075 MW. Na placu budowy wbito już ponad 940 żelbetowych pali, które wzmocniły grunt. Wkrótce rozpoczęte zostaną prace przy budowie chłodni kominowej, kotła i Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).

– Budowa postępuje w oparciu o uzgodniony z wykonawcą harmonogram – skomentował Krzysztof Sadowski, prezes Enea Wytwarzanie SA.

W połowie 2016 r. planowany jest rozruch próbny, a energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny za cztery lata, w 2017 r.

Enea Wytwarzanie to spółka która odpowiada za obszar wytwarzania Grupy Enea. Liderem całego segmentu jest Elektrownia Kozienice.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here