Elektryczny VW będzie produkowany w Polsce?


Pierwszysamochód dostawczy Volkswagena na prąd będzie prawdopodobnie produkowany wnowej fabryce w Polsce ─ wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.Niemiecki van niedługo ma mieć także polskiego konkurenta, który został właśniezaprezentowany w Hanowerze.

Volkswagen oficjalnie niepodjął jeszcze decyzji o lokalizacji produkcji e-Craftera. Z informacjiWysokieNapiecie.pl wynika jednak, że pod uwagę brane są tylko dwie ─ Hanower iotwarta pół roku temu fabryka we Wrześni pod Poznaniem, w której powstają jużspalinowe wersje Craftera.

Z naszych rozmów z osobązbliżoną do centrali koncernu wynika, że zgodnie ze strategią spółki centrumkompetencji w zakresie elektromotoryzacji ma zostać Hanower, co zapewne oznaczaprzede wszystkim część badawczo-rozwojową. Natomiast, jak tłumaczy naszrozmówca, logiczna byłaby produkcja wszystkich rodzajów silników, w tymelektrycznego, w jednym miejscu, a więc we Wrześni.

Z informacji WysokieNapiecie.plwynika, że taki sygnał od niemieckiego koncernu otrzymał już takżenieoficjalnie przedstawiciel polskiego rządu. Kolejna inwestycja Volkswagenaistotnie pomogłaby w realizacji przyjętego miesiąc temu przez Radę MinistrówPlanu rozwoju elektromobilności w Polsce. Strategia zakłada, że „co najmniej30% wartości dodanej związanej z produkcją pojazdów elektrycznychzarejestrowanych w Polsce w 2025 roku powstanie w naszym kraju”.

Rozwój rynku elektrycznychdostawczaków wsparłby także kolejny plan rządu ─ walkę ze smogiem w miastach.Za 80% z niemal 12 mln ton rocznego zużycia najbardziej emisyjnego oleju napędowegoodpowiadają bowiem firmy.

─ Musimy pracować nad autemelektrycznym ─ przyznaje także Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. ─ Będzieono bardziej przyjazne dla środowiska, zwłaszcza w centrum miast, które mająbyć chronione przed ruchem. Już niedługo duże tiry nie będą mogły do nichwjeżdżać, a przecież trzeba dowieźć towar do tych wszystkich Żabek czyBiedronek. I tutaj doskonałym rozwiązaniem, mam nadzieję, stanie sięelektryczny Crafter, który będzie zupełnie innym obciążeniem dla miasta iśrodowiska – mówi.

Konkurentzza miedzy

Tuż za płotem jednej zpoznańskich fabryk Volkswagena powoli rośnie mu konkurencja. W poniedziałek natargach w Hanowerze Ursus zaprezentował futurystycznego polskiego dostawczaka.Napęd elektryczny do niego dostarczyć ma państwowy H. Cegielski Poznań.Podobnie jak poprzednie samochody ze stajni Ursusa także i ten jest na raziekonceptem, a bliższe dane na temat produktu są dopiero ustalane. Jednak prezesCegielskiego zapewnia, że to właśnie w tym segmencie polskie firmy mająnajwiększe szanse w konkurencji z zagranicznymi gigantami, a projekt Ursusa iHCP będzie miał nad nimi przewagę.

Jakma wyglądać polski, elektryczny dostawczak? Czytaj dalszą część artykułu naportalu wysokienapiecie.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here