Elektryczny motocykl wrocławskich studentów najlepszy w Barcelonie

Studenci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych zawodach Smart Moto Challenge 2014, które odbyły się w Barcelonie. Ich Lekki Motocykl Elektryczny pokonał wszystkie ekipy i tym razem – w przeciwieństwie do ubiegłego roku – wrócił bezpiecznie do Polski.

Rok temu studenci z Politechniki Wrocławskiej w tym samym konkursie zajęli trzecie miejsce, ale po zawodach ich wynalazek skradziono. Tym razem obyło się bez niemiłych niespodzianek.

Polacy wygrali w klasyfikacji generalnej zawodów, w których uczestniczyło 10 zespołów z Hiszpanii, Rosji, Ekwadoru. Motocykl członków Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych PWr otrzymał także wyróżnienie za design oraz najlepszy biznesplan.

– Prace nad motocyklem rozpoczęliśmy już w październiku 2013 roku. Nasz piętnastoosobowy zespół spotykał się od tego czasu regularnie. Oprócz projektowania i konstruowania zajmowaliśmy się także szukaniem partnerów biznesowych czy też logistyką podróży do Hiszpanii – opowiadał koordynator projektu Radosław Czahajda.

Zwycięski pojazd wyróżnia bardzo niski koszt eksploatacji. – Silnik bezszczotkowy wbudowaliśmy w piastę koła. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy się martwić o awarie – tłumaczy koordynator projektu i dodaje, że w pełni naładowana bateria pozwala przejechać motocyklem aż 70 kilometrów.

W październiku w Moskwie odbędą się kolejne zawody, w których wezmą udział zawodnicy z PWr. – Motocykl jest świetny, ale wciąż może być jeszcze lepszy. I nad tym będziemy teraz pracować – zapewnia Czahajda.

źródło: naukawpolsce.pap.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here