Elektryczny bolid i inne wynalazki młodych polskich konstruktorów


Premier Donald Tusk spotkał się z młodymi konstruktorami, którzy prezentowali swoje wynalazki. Wśród pomysłów młodzieży znalazły się m.in. elektryczny bolid, sztuczny satelita, rakieta oraz robot.

Dzisiaj ludzie w waszym wieku w Polsce bez żadnych kompleksów, bez takiego poczucia, że ktoś musi wygrać z definicji z nami, ruszają w świat na konkursy, w których znaczenie ma przewaga umysłu inteligencji refleksu, i wygrywają– powiedział szef rządu po wręczeniu stypendiów. Premier podkreślił, że międzynarodowe sukcesy pomagają budować dumę wszystkich pokoleń Polaków.

Młodzi konstruktorzy z całej Polski zaprezentowali szereg wynalazków. Na spotkaniu obecni byli m.in. twórcy łazików Magma 2, Scorpio i Copernicus, które zwyciężyły w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC) w USA, pokonując Kanadyjczyków oraz Amerykanów. Magma 2, zbudowany na Politechnice Białostockiej, zajął pierwsze miejsce. Dwa inne polskie łaziki zajęły czwarte i szóste miejsce. Ktoś mógłby pomyśleć, że to kolejny film science-fiction, ale to konkretna informacja, że nasi są najlepsi i pokonują młodych ludzi z krajów z wielkim dorobkiem kosmicznym – podsumował premier.

Konstrukcje przygotowane przez polskich studentów były jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje. Zawody odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society.

źródło: premier.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here