Elektryczne autobusy wyjechały na ulice Stanów Zjednoczonych


Amerykańscy naukowcy i inżynierowie opracowali elektryczny pojazd miejski. Taki środek komunikacji jest lżejszy, tańszy w utrzymaniu i bardziej ekologiczny od spalinowego autobusu.

EV Bus wyjechał już na ulice miast Kalifornii i Teksasu. Zbudowany na bazie metalowego szkieletu i metalo-kompozytowego poszycia, wyposażony w elektryczne akumulatory jest w pełni ekologiczny.

Autobus na jednym ładowaniu może przejechać około 65 km. Dlatego, aby praca i ruch pojazdu były płynne, konstruktorzy wyposażyli go w system szybkiego ładowania. W momencie kiedy maszyna dojeżdza do pętli, gdzie znajduje się stacja ładowania, komputer pokładowy bezprzewodowo łączy się ze źródłem energii i przygotowywuje stanowisko. Dzięki specjalnym bateriom opartym na tytanku litu ich ładowanie wynosi 10-15 minut. To jednak wiąże się, jak twierdzą konstruktorzy, z relatywnie niską trwałością akumulatorów, które będzie trzeba wymieniać po mniej więcej 8 latach.

Z wyliczeń projektantów wynika, że całkowity koszt utrzymania EV Busa jest o 670 tys dol. niższy niż zwykłego pojazdu komunikacji miejskiej. Wynika to głównie z tego, że koszt przejazdu 1 kilometra elektrycznego autobusu wynosi 11 centów, czyli ponad 50 centów mniej niż przy dieslowskich napędach.

Minusem EV busów jest ich cena, ponad 30% wyższa niż zwykłego pojazdu wykorzystującego silnik spalinowy. Jednak czy można oszczędzać jeśli chodzi o ochronę środowiska?

źródło: ekologia.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here