Elektrownie Next tworzą wirtualną elektrownię


Spółka Elektrownie Next, należąca do niemieckiego Next Kraftwerke,będzie sprzedawać energię elektryczną z wirualnej elektrowni, łączącej w sieć instalacje OZE.

 

Jak informuje spółka, Next Kraftwerke jako koncesjonowany i notowanyna polskiej giełdzie energii TGE sprzedawca energii elektrycznej przejmie wrazz nowo utworzoną spółką Elektrownie Next sprzedaż energii elektrycznej zpolskich instalacji OZE poprzez elektrownię wirtualną Next Pool. W elektrowniwirtualnej firma sprzęgnie w sieć różne nośniki energii, jak instalacje biogazu,wodne, fotowoltaiczne czy wiatrowe, aby w grupie zapewnić precyzyjną prognozę isprzedaż wyprodukowanej w instalacjach zielonej energii.

 

W dobrze regulowanych instalacjach jak np. biogazownie lub elektrowniewodne, inteligentne sterowanie w ramach elektrowni wirtualnej umożliwiaprzebicie przeciętnej miesięcznej ceny giełdowej i tym samym uzyskanie kwotprzewyższających zwycięską ofertę na aukcji OZE – podkreśla spółka.

 

Elektrownie Next to spółka-córka należąca w 100% do niemieckiej firmyNext Kraftwerke GmbH, która obecnie łączy w sieć już ponad 3000 rozproszonychinstalacji OZE w Niemczech i innych krajach Europy Środkowej.

 

– Dla systemu sterowania naszej elektrowni wirtualnej nie tylko nie maznaczenia fakt, czy instalacja wytwarza energię elektryczną z wody czy biogazu,bez znaczenia jest również to, czy instalacja ta znajduje się w Niemczech, Francjiczy Polsce. Większe znaczenie mają krajowe i międzynarodowe reguły rynkowe orazustawy. Wraz z nowelizacją polskiej ustawy o OZE podjęliśmy odpowiednio wcześniedecyzję, aby zaoferować naszą technologię wraz z usługami sprzedaży energii równieżna polskim rynku. Dlatego też już pod koniec 2015 roku pracownicy naszejpolskiej spółki-córki Elektrownie Next w Warszawie pracowali nad naszym wejściemna rynek – mówi Jochen Schwill, założyciel i prezes zarządu Next Kraftwerke.

 

– Dzięki notowaniu na polskiej giełdzie energii możemy już terazrealizować pierwsze transakcje energetyczne dla naszych klientów. Poprzez połączeniez systemem sterowania Next Kraftwerke i współpracę z kolegami z działuhandlowego w Kolonii możemy w umowach zagwarantować naszym klientom wysokośćprzeciętnego miesięcznego wskaźnika giełdowego TGE Base. W ten sposób możemy równieżw odróżnieniu od tradycyjnych oferentów utrzymać na niskim poziomie koszty sprzedaży,którymi obciążamy naszych klientów. Jestem optymistą w kwestii tego, że nowymodel sprzedaży szybko pokaże swoją przewagę, ponieważ zapewnia on większebezpieczeństwo planowania dla właściciela instalacji. Dotychczasowa sprzedaż zapomocą zielonych certyfikatów obarczona była tą wadą, że ich ceny w minionychlatach ulegały dużym wahaniom. Z kolei w naszym modelu sprzedaży właścicielinstalacji wie już dzisiaj, jakie dochody osiągnie w najbliższych latach –dodaje dyrektor warszawskiego biura spółki Elektrownie Next Artur Łagodziński.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here