ElectroMobility Poland: będzie konkurs na samochód elektryczny


ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejskisamochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi do powstaniajeżdżących prototypów – poinformowała w poniedziałek spółka.

ElectroMobility Poland jest spółką stworzoną w październikuubiegłego roku przez PGE, Tauron, Eneę oraz Energę. Każda z firm objęła w nimpo 25 proc. kapitału akcyjnego, który wynosi 10 mln zł. Spółka planuje – przywsparciu polskiego rządu – stworzyć podstawy dla powstania nowego rynku wPolsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych. Jejprezesem jest Maciej Kość, który odpowiada za kwestie korporacyjne, adyrektorem zarządzającym Krzysztof Kowalczyk.

We wrześniu ub. roku resort przedstawił plan rozwojuelektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliwalternatywnych. Zakłada on m.in., że do 2025 r. po polskich drogach będziejeździć milion samochodów elektrycznych. Zaproponowane rozwiązania mają zjednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynićsię do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport. Plan uwzględniateż elektryfikację transportu publicznego. Jego uzupełnieniem są rozwiązaniadotyczące budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, którezostały zdefiniowane w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliwalternatywnych.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym ze ważniejszychprojektów zapisanych w uchwalonej w ub. tygodniu w Strategii na rzeczOdpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona, że do 2025 r. po polskich drogach majeździć 1 mln pojazdów elektrycznych, zaś rozwój elektromobilności miałbypociągnąć za sobą rozwój innowacyjnego przemysłu; konieczny też będzie rozwójsieci elektroenergetycznych.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawieckipowiedział w poniedziałek, że Polska może stać się pionierem i lideremelektromobilności.

– Motoryzacja stoi u progu ogromnych zmian. Samochody stająsię podłączonymi do sieci komputerami z dużą liczbą sensorów, mogą jużautonomicznie jeździć bez kierowcy i są w coraz większym stopniu zasilane przezsilniki elektryczne. Upowszechnianie się technologii i zmniejszające siębariery wejścia to szansa, aby polska motoryzacja znowu zaistniała na mapieEuropy. Stworzenie własnych marek i dalszy rozwój sektora produkcji komponentówmotoryzacyjnych będą bardzo istotne dla wzrostu gospodarczego. Dlatego niemożemy sobie pozwolić na niepodjęcie próby wejścia do gry – powiedział,cytowany w poniedziałkowym komunikacie, dyrektor zarządzający ElectroMobilityPoland Krzysztof Kowalczyk.

W piątek szef resortu energii Krzysztof Tchórzewskizapowiedział, że 3 marca zostanie ogłoszony konkurs na projekt karoseriimałego, miejskiego samochodu elektrycznego. – Na wyprodukowanie małegomiejskiego samochodu będzie wsparcie dla przedsiębiorców, którzy wygrają takikonkurs – mówił. Podał, że państwo miałoby mieć do 49 proc. udziałów w takimprzedsięwzięciu, ale nie będzie uczestniczyło w zarządzaniu nim. Po kilkulatach – choć nie jest to przesądzone – możliwy byłby wykup tych udziałów.

Dodał, że takie miejskie samochody miałyby służyć przedewszystkim mieszkańcom do dojazdów do pracy, odwożenia dzieci do szkół czy nazakupy.

 

 

PAP

fot. byronv2CC BY-NC 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here