Eko rozwiązania dla domu i mieszkania


Zastosowanie się do prostych zasad, wdrażanie nowych postaw i technologii może przyczynić się do większych oszczędności w domowym budżecie.

Rachunki za energię wciąż rosną. W tym roku za prąd zapłacimy około 70 zł więcej niż w ubiegłym. Jednym z najprostszych rozwiązań może być zmiana dostawcy. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 10% wydatków na elektryczność. Procedura ta jest przy tym bardzo prosta. Wystarczy upoważnić nowego dostawcę energii do wszystkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Zgodnie z prawem nie powinno trwać to więcej niż 30 dni. Ważne jest także wybranie odpowiedniej taryfy. Według jednostrefowej za 1 kWh płacimy stałą stawkę, taryfa dwustrefowa podzielona jest natomiast na okresy: od 22:00 – 06:00 i 13:00 – 15:00 płacimy za 1 kWh mniej. Odbywa się to jednak kosztem większej stawki w pozostałym okresie.
Poza zmianą taryfy i dostawcy możemy przyczynić się do oszczędności energii za pomocą sposobów domowych, zależących wyłącznie od nas. Większość z nich sprowadza się do bardziej rozsądnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Są one doskonale nam znane, jednak nie myślimy o nich podczas codziennego użytkowania. Można tu wymienić chociażby: gotowanie potraw pod przykryciem; wykorzystywanie szybkowarów (oszczędność 40% energii); wyłączanie płyty grzewczej około 10 min. przed końcem gotowania; ustawienie lodówki z dala od źródeł ciepła i w mało nasłonecznionym miejscu; wkładamy do lodówki jedynie ostudzonych, szczelnie zamkniętych potraw; nie przykrywanie kraty skraplacza lodówki; częste usuwanie kamienia z czajnika elektrycznego; uruchamianie zmywarki tylko wtedy gdy jest pełna; usuwanie resztek jedzenia z naczyń wkładanych do zmywarki; stosowanie żarówek energooszczędnych w pomieszczeniach gdzie światło włączamy na długo; korzystanie z ekonomicznych programów w pralkach. 
Pamiętajmy także, aby zwracać uwagę na produkty, które kupujemy. Na przykład opakowania plastikowe mogą zostać wykorzystane ponownie w procesie wytwórczym. Ich przetworzenie wymaga mniej energii niż wyprodukowanie nowego produktu. Plastiki są też lżejsze niż większość innych opakowań, więc ich transport wymaga mniejszych nakładów energii.
Dzięki tym radom na pewno ograniczymy straty energii w naszym domu. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że najwięcej mocy pochłania sam budynek. Ponad ¾ jest wykorzystywane na jego ogrzanie, podczas gdy urządzenia elektryczne pochłaniają tylko koło 7%. Ciepło odpływa przez ściany zewnętrzne, dach, podłogi przy gruncie, okna oraz instalację wentylacyjną. Dlatego starajmy się aby uszczelki w oknach i drzwiach były szczelne. Ściany odpowiednio ocieplone. Zapobiegnie to niepotrzebnym i kosztownym stratom. Należy też odpowiednio izolować rury grzewcze i zadbać o odpowiednią konserwację kotłów grzewczych. Szczególnie ważne jest to w budynkach starszych, które w ciągu roku mogą tracić nawet 300 kWh/m2. W budownictwie nowoczesnym straty energii na ogrzanie mogą wynieść 70 – 120 kWh/m2. Dla porównania w Niemczech, według aktualnych wymagań, straty ciepła w budynkach mieszkalnych wynoszą 50 -10 kWh/m2, a w Szwecji 30 – 60 kWh/m2.
Do bardziej zaawansowanych rozwiązań, które stosuje się głównie w domach jednorodzinnych, należą:nowoczesne ogrzewanie kominkowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła i wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Ogrzewanie kominkowe jest rozwiązaniem stosowanym w wielu domach. Głównie ze względu na walory estetyczne, ale jest to także doskonały pomysł na ogrzanie budynku. W mniejszych konstrukcjach ciepło może się rozchodzić grawitacyjnie. Przy większym metrażu stosuje się specjalne kanały wentylacyjne, którymi ciepło z kominka jest transportowane do odpowiednich pomieszczeń. Najbardziej zaawansowaną techniką zastosowaną w ogrzewaniu kominkowym są systemy dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W nich specjalna turbina elektryczna tłoczy ciepłe powietrze do miejsc, które chcemy ogrzać.
Coraz bardziej popularne stają się w naszym kraju kolektory słoneczne. W uproszczeniu – zamieniają one promienie słoneczne na energię elektryczna lub energię cieplną. Największym ich atutem jest produkcja czystej energii bez emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jest to więc produkt jak najbardziej ekologiczny w eksploatacji. Mogą służyć do ogrzewania wody użytkowej i basenowej a także do wspomagania centralnego ogrzewania. Szacuje się, że odpowiedni ich dobór może zapewnić 40% – 50% pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową w domu. Do instalacji kolektorów słonecznych zachęca również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamiając specjalne programy, pomagające w spłacie inwestycji. Dofinansowanie projektu może wynieść nawet 45% poniesionych kosztów.
Innym rozwiązaniem, za pomocą, którego możemy ograniczyć straty ciepła, a tym samym energii, jestwentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przypadkach domów, w których ciepło dystrybuowane jest drogą grawitacyjną, jego straty sięgają nawet 30% – 40% wskutek wymiany zużytego powietrza ciepłego, na zimne z zewnątrz. Wentylacja z odzyskiem ciepła usuwa zużyte, ciepłe powietrze z pomieszczeń takich jak np. łazienka, kuchnia i wtłacza je do rekuperatora, w którym następuje odzysk ciepła i wprowadzenie go ponownie do powietrza zewnętrznego. Cały system jest przy tym na tyle inteligentny, że rozprowadza powietrze w sposób kontrolowany, tak by temperatura była jak najbardziej optymalna.
Pompy ciepła także należą do coraz częściej stosowanych w Polsce rozwiązań. Pozyskują ciepło z gleby, wody lub powietrza i wprowadzają je do obiegu w naszym domu. Podzielić je możemy na:
– pompy powietrze – powietrze (ciepło czerpią z powietrza atmosferycznego),
– pompy powietrze – woda (ciepłem z powietrza ogrzewają wodę),
– pompy glikol – woda (ciepło odbierane jest przez siecz niezamarzającą i przekazywane na ogrzanie wody),
– pompa woda – woda (ciepło przekazywane jest z zewnętrznego źródła wody na ogrzanie użytkowej).
Pompy ciepła pomimo swej wysokiej ceny mogą znacznie przyczynić się do oszczędności. Są tańsze w eksploatacji od ogrzewania elektrycznego, gazowego i na olej, w związku z czym są często stosowane w budownictwie tradycyjnym.
Istnieją jeszcze przydomowe elektrownie wiatrowe, które możemy postawić na terenie swojej działki. Ich moc zależy od wielkości. Rozróżniamy mikroelektrownie produkujące do 100W mocy (zasilają np. lampy i inne urządzenia), małe elektrownie o mocy 100W – 50 kW (mogą zasilić sprzęt gospodarstwa domowego, układy pompowe lub zasilić oświetlenie) oraz duże elektrownie będące w stanie wytworzyć ponad 100kW (zasilają sieci elektroenergetyczne). Każda decyzja związana z postawieniem wiatraka powinna być poprzedzona badaniami wietrzności w okolicy. Jest to bardzo ważne ponieważ siłownia wiatrowa usytuowana np. w dolinie, nie będzie spełniała swojego zadania. Istotnym elementem jest też uzyskanie zgody na budowę takiej konstrukcji.
Coraz większą popularnością cieszą się również inteligentne systemy zarządzające całą gospodarką energetyczną domu. Firma Energa wprowadza Smart Metering, czyli inteligentne liczniki, które będą przesyłać informacje o poborze prądu do dostawcy oraz odbiorcy. Dzięki temu będzie wiadomo na co zużywamy najwięcej energii, w jakich okresach i gdzie ta energia jest, w sposób niepotrzebny, wytracana. Pozwoli to na redukcję strat energetycznych nawet o połowę.
Istnieją też systemy integrujące domowe urządzenia pozyskujące energię. Wśród nich możemy wymienić np. czujniki otwarcia okna, które dają sygnał klimatyzacji, wentylacji i mechanicznemu odzyskowi ciepła aby się wyłączyły w pomieszczeniu, w którym okno zostało otwarte. Są też kolektory słoneczne, które w przypadku sprzyjającej pogody wyłączają tradycyjne systemy grzewcze i energia czerpana jest tylko ze słońca. Z kolei pompy ciepła można już tak zaprogramować, aby pracowały tylko w tańszej taryfie.
Dostawcy sprzętów wyposażenia wnętrz też starają się nadążyć za nowymi trendami i w ich ofercie można znaleźć coraz więcej energooszczędnych produktów. Wymieńmy chociażby okna o zwiększonej szczelności lub izolacyjne drzwi, które zapobiegają wydostawaniu się ciepła z domu.
Powyżej przedstawiono rozwiązania dla budynków wielo- i jednorodzinnych już wybudowanych. Co jednak z tymi, którzy dopiero decydują się na postawienie własnego domu? Sprzedawcy materiałów budowlanych oraz architekci nie zapominają o nich i mają coraz bogatszą ofertę. Budując dom energooszczędny należy zacząć już od fazy projektowej. Bryła konstrukcji powinna być jak najprostsza. Pozbawiona zbędnych krawędzi tak, by ze środka nie uciekało ciepło. Należy też ograniczyć ilość mostków ciepła powstających w miejscach jego zwiększonego przepływu np. połączeń ścian z dachem lub stropem albo połączeń ścian ze sobą nawzajem. Są to punkty, w których zastosowano zbyt małą izolację termiczną, w ogóle o niej zapomniano, lub założono ją w nieprawidłowy sposób. W fazie budowlanej należy zastosować odpowiednie materiały. Do standardowych należą styropian ekstrudowany, ekspandowany, wełna mineralna (skalna i szklana) oraz poliuretan. Prawidłowe ich wykorzystanie i zaizolowanie cieplne naszego domu powinno skutecznie ograniczyć straty ciepła. Grubość warstwy izolacyjnej ścian powinna wynosić 18 cm U do 0,20, a warstwy dachu lub stropodachu 20 cm U do 0,10.
Stosując się do tych rozwiązań możemy wybudować całkowicie energooszczędny dom. Taka inwestycja da nam oszczędności rzędu 10 000 kWh – 16 000 kWh rocznie. W przeliczeniu na złotówki możemy odłożyć 1800 zł – 6000 zł w zależności od wykorzystywanego paliwa, a więc 150 – 500 zł miesięcznie.
Poza domami energooszczędnymi, polski rynek zaczynają powoli zdobywać domy pasywne. Są to projekty, które potrzebują minimalnego zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku: 15kWh/m2 rocznie. To równowartość 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2. Domy pasywne nie potrzebują autonomicznego źródła energii do ogrzewania. Ciepło pobierają od mieszkańców, urządzeń elektrycznych oraz energii słonecznej i wentylacji. Ta technologia staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna i ma coraz większą rzeszę zwolenników. Jednak koszty wzniesienia takiego domu wciąż są jeszcze spore i przekraczają możliwości finansowe większości zainteresowanych.

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here