EDPR i GEOR uruchomiły FW Jędrzychowice & Zgorzelec z 25 EW o mocy 50 MW

EDP Renewables, największy inwestor w sektorze farm wiatrowych w Polsce, oraz GEO Renewables uruchomiły FW Jędrzychowice & Zgorzelec położoną na terenach gmin Zgorzelec i Sulików, składającą się z 25 wiatraków – wynika z informacji przekazanej przez gminę Zgorzelec i powiat zgorzelecki. Moc FW to 50 MW.

– Obecnie farma wiatrowa na terenie gminy Zgorzelec liczy 22 wiatraki, a w gminie Sulików – 3 wiatraki – podał powiat zgorzelecki. Gmina Zgorzelec precyzuje, że w okolicy Żarskiej Wsi powstało trzynaście wiatraków a niedaleko Osieka Łużyckiego następne dziewięć.

W ciągu najbliższych dwóch lat, gmina Zgorzelec zwiększy liczbę wiatraków do 50 sztuk, które usytuowane zostaną w okolicy Ręczyna, Sławnikowic i Gronowa – podał też powiat zgorzelecki. EW mają po 100 metrów wysokości i rozpiętość skrzydeł 90 metrów. Każda z nich ma 2 MW mocy.

Ostatnio EDPR uruchomił FW Gołańcz w Wielkopolsce o mocy 79,5 MW, która posiada 53 turbiny, każda o mocy 1,5 MW. W ramach inwestycji EDPR w tamtym rejonie Wielkopolski za 1-2 lata ma zostać uruchomiona FW Budzyń o mocy ok. 40 MW albo więcej, w zależności od postępowań środowiskowych które obecnie trwają. Te dwie FW zwane są razem FW Pawłowo.

EDPR jest obecnie największym inwestorem w sektorze farm wiatrowych w Polsce. Firma, oprócz najnowszej inwestycji, posiada FW Margonin o mocy 120 MW i FW Gołańcz o mocy 79,5 MW w Wielkopolsce, FW Korsze o mocy 70 MW w województwie warmińsko-mazurskim oraz FW w województwie dolnośląskim o mocy ponad 20 MW w fazie rozruchu.

EDP Renewables jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnej, a trzecim na świecie pod względem wielkości producentem energii wiatrowej. Firma działa obecnie na 11 rynkach (Belgia, Brazylia, Kanada, Hiszpania, USA, Francja, Włochy, Polska, Portugalia , Wielka Brytania i Rumunia).

Główny akcjonariusz EDPR to Energias de Portugal (EDP), globalna firma energetyczna i największa przemysłowa grupa w Portugalii.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here