EDF EN planuje uruchomić kolejne farmy wiatrowe


Spółka EDF Energies Nouvelles Polska, która kilka dni temu uruchomiła swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce, w Linowie koło Grudziądza, planuje uruchomić kolejne farmy w najbliższych 2 latach o łącznej mocy ponad 100 MW – poinformował w rozmowie Mateusz Madej z firmy Starke Wind Polska Sp. z o.o., przejętej przez EDF EN Polska w 2012 roku i rozwijającej dla niej projekty wiatrowe.

– Liczymy na to, że najszybciej, jeszcze pod koniec 2014 roku, mogłaby zostać oddana FW Rzepin (województwo lubuskie), a następnie z początkiem roku 2015 FW Górzyca, zlokalizowana tuż obok. Budowa infrastruktury towarzyszącej dla obu projektów rozpoczęła się wiosną bieżącego roku, a ich łączna moc to ok. 100 MW – powiedział Madej w rozmowie. Dodał, że równolegle do budowy przygotowywane są projekty na Pomorzu, które według planów również mają zostać oddane do użytku na przełomie 2014 i 2015 roku.

Według Mateusza Madeja EDF EN dysponuje w Polsce ponadto portfelem kilkunastu projektów wiatrowych o łącznej mocy ok. 700 MW, w różnym stadium rozwoju, zlokalizowanych głównie w województwie lubuskim i na Pomorzu.

Kilka dni temu EDF EN uruchomiła farmę wiatrową w Linowie, wyposażoną w 24 turbiny Vestas i posiadającą moc zainstalowaną 48 MW. Projekt został zrealizowany przez GB Linowo 201 Sp. z o.o., spółkę należącą do EDF Energies Nouvelles od 2012 r.

W 2012 roku, w ramach strategii rozwoju w polskim sektorze OZE, EDF EN przejęła także lokalnego dewelopera – Starke Wind Polska – który na jesieni 2012 roku, dysponował portfelem projektów wiatrowych o łącznej mocy ok. 650 MW. Kilka projektów o mocy ok. 150 MW było wówczas znacznie zaawansowanych.

 

Marcin Zaremba

Farma wiatrowa, fot. lama2004/sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here