EBI przyznał Tauronowi niemal 300 mln zł na OZE i infrastrukturę


Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości do 295 mln zł (około 71 mln euro) spółce Tauron Polska Energia na realizację inwestycji w obszarach energetyki odnawialnej oraz dystrybucji. Projekt zostanie zrealizowany na terenie południowej Polski i zakończy się do końca 2016 roku.

Środki pozyskane z kredytu EBI Grupa Tauron wykorzysta na rozbudowę sieci dystrybucyjnych (m.in. około 11 tys. nowych przyłączy) i modernizację infrastruktury. Działania te pozwolą przede wszystkim na przyłączanie nowych klientów (instytucji publicznych, klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw) do istniejącej sieci dystrybucyjnej. W ramach projektu Tauron będzie również wdrażać pilotażowy program inteligentnego opomiarowania, który wprowadzi technologię ułatwiająca zarządzanie danymi i polepszy przepływ informacji między klientami i dostawcami energii. Kredyt EBI sfinansuje także modernizację i remont kilku elektrowni wodnych Grupy Tauron, dzięki czemu zwiększą się ich możliwości produkcyjne i wzrośnie efektywność operacyjna.

– Celem EBI, banku Unii Europejskiej, jest między innymi promowanie konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii oraz wspieranie efektywności energetycznej i zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni z zawarcia umowy z Tauronem, gdyż projekt ten zapewni bezpieczeństwo dostaw energii dla nowych klientów poprzez rozbudowę sieci energetycznej spółki oraz zastosowanie inteligentnego opomiarowania zgodnie z wymogami UE dotyczącymi wspierania rozwoju inteligentnych sieci. Wraz z innymi projektami wcześniej sfinansowanymi przez bank w Polsce, inwestycja ta stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Europie. Kredyt EBI potwierdza jednocześnie zaangażowanie banku w modernizację polskiego sektora energetycznego, która jest niezbędna do pomyślnego rozwoju gospodarczego kraju – powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje Banku w Polsce.

Projekt jest kontynuacją współpracy EBI z Tauronem. Łączna suma czterech kredytów EBI udzielonych tej spółce do tej pory wynosi 1,7 mld zł, a zostały one przeznaczone na wsparcie inwestycji w sektorze energetycznym w Polsce, takich jak na przykład budowa nowego bloku energetycznego opalanego biomasą w Elektrowni Jaworzno III.

Redakcja reo.pl
 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here