EBI da 500 mln zł kredytu Tauronowi?


Niewykluczone, że jeszcze w tym roku Tauron Polska Energia podpisze z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową opiewającą nawet na 500 mln zł.

Dofinansowanie miałoby być przeznaczone na, będące w trakcie realizacji, dwa projekty energetyczne Tauronu – w Jaworznie i Bielsku Białej. Tauron liczy na dziesięcioletni kredyt i preferencyjne oprocentowanie.

W Elektrowni Jaworzno III budowany jest nowy kocioł fluidalny spalający biomasę. Oddanie go do użytku nastąpi w 2012 roku.

W I kwartale br. Grupa Tauron odnotowała wzrost przychodów osiągając prawie 5,3 mld zł. Po doprowadzeniu do porównywalności przychody Grupy wyniosłyby ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o 9,3 proc. w stosunku do I kw. 2010 r., kiedy Grupa wypracowała niemal 3,8 mld zł przychodów. Wzrost zapotrzebowania na energię Grupy idzie do góry, co potwierdza wzrost wolumenów wyprodukowanej, dystrybuowanej i sprzedanej energii. W I kw. 2011 r. Grupa Tauton odnotowała wzrost kluczowego wskaźnika, jakim jest EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację), o 4,7 proc. do 860 mln zł w stosunku do 822 mln zł wypracowanych w tym samym okresie 2010 r.
Intensywnie pracujemy nad dalszą poprawą rezultatów realizując równolegle wiele inicjatyw w obszarach poprawy efektywności operacyjnej, inwestycji czy finansowania. Ważnym wydarzeniem jest dostosowanie naszej strategii do zmieniających się dynamicznie warunków rynkowych. Chcemy, by główny cel, jakim jest wzrost wartości Grupy, był zmaksymalizowany, stąd aktualizacja naszej strategii – wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

 

Redakcja reo.pl

źródło: cire.pl, tauron-pe.pl

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here