Dzisiaj Sejm zadecyduje o podwyżce rachunków za prąd


Na środę wieczór planowane jest pierwszeczytanie rządowego projektu o rynku mocy, zwanego powszechnie „abonamentem węglowym”.Projekt będzie skutkował m.in. dodaniem do rachunków nowego parapodatku – opłatymocowej. Już wiadomo, że zmianę najbardziej odczują mali przedsiębiorcy igospodarstwa domowe.

–  Koszty nowegomechanizmu to od 5,5 do 6,4 mld złotych netto rocznie. Wszyscy będziemy ponosićje przez co najmniej 15 lat. Przy czym trzeba powiedzieć jasno, że te pieniądzemają być przeznaczone na wsparcie energetyki węglowej. Nie przyczynią się one wznaczącym stopniu ani do unowocześnienia, ani do zazielenienia polskiejenergetyki. Wprost przeciwnie – zabetonują sektor energetyczny, wspierająctechnologie węglowe, od których na świecie się odchodzi – mówidr Marcin Stoczkiewicz z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

ClientEarthopublikowała listę wątpliwości i ryzyk związanych z Projektem. Wśród nichwymienia: rozbieżności dotyczące kosztów rynku mocy, negatywny wpływ naśrodowisko, niezgodność z prawem unijnym oraz ryzyko wygenerowania nowychkosztów osieroconych.

Analiza ClientEarth dostępna jest TUTAJ

mat. pras.

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here