Dziś ostateczna decyzja NFOŚiGW w sprawie dopłat do kolektorów słonecznych

We wtorek, 24 września odbędzie się zebranie Rady Nadzorczej NFOŚiGW, na którym zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie nowych zasad programu dopłat do kolektorów słonecznych. Do tej pory NFOŚiGW oficjalnie nie odniósł się do propozycji dopłat w oparciu o parametr produkcji energii, przedstawionej przez branżę kolektorów słonecznych.

Fundusz otwarcie przyznaje, że nowe przepisy nie są rozwiązaniem idealnym, ale krokiem we właściwym kierunku. Zdaniem koalicji polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych są raczej krokiem wstecz lub co najmniej drobieniem w miejscu. NFOŚiGW wskazuje, że nowe przepisy zapobiegną anomaliom na rynku systemów solarnych, czyli np. zalewowi kolektorów próżniowych.

Zdaniem protestujących nowe zasady, zgodnie z którymi dopłata do systemów solarnych będzie obliczana na podstawie powierzchni czynnej kolektora, wcale nie wyeliminują anomalii, która dotyczy marginesu rynku kolektorów słonecznych. Pozostanie grupa producentów, którzy tak przewymiarują instalacje, aby zwiększyć powierzchnię czynną i uzyskać większą dopłatę, np. konstruując większe rury w kolektorze próżniowym czy większe panele słoneczne o niższej sprawności w kolektorze płaskim. Według branży na nowych przepisach straci zarówno NFOŚiGW, konsumenci, jak i producenci wysokosprawnych systemów solarnych – nowoczesne i innowacyjne kolektory próżniowe charakteryzują się większą produkcją energii z małej powierzchni czynnej. Postęp zmierza w kierunku miniaturyzacji urządzeń przy jednoczesnym zwiększeniu ich mocy i funkcjonalności. Wejście w życie nowych przepisów to prosta droga do wyeliminowania z rynku innowacyjnych kolektorów próżniowych.

Protestujący zaproponowali własny system, polegający na uzależnieniu dopłat od parametru produkcji energii zlikwidowałoby problem nieuczciwości w branży solarnej, gdyż łatwo zmierzyć moc urządzenia i nie da się jej zafałszować. Co więcej nie ma mowy w tym przypadku o faworyzowaniu jakiejkolwiek technologii, ponieważ dwa kolektory zbudowane w różnych technologiach (płaskiej i próżniowej), produkujące tyle samo energii otrzymałyby równe dofinansowanie.

Podczas spotkania konsultacyjnego 12 września, którego organizację wymogło na NFOŚiGW, zaniepokojone atmosferą wokół przyjęcia nowych przepisów Ministerstwo Środowiska, rzecznik koalicji polskich producentów, dystrybutorów i instalatorów słonecznych kolektorów próżniowych zaprezentował alternatywny projekt obliczania dopłat do kolektorów słonecznych. Do tej pory Fundusz oficjalnie nie ustosunkował się do tej propozycji
 

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here