Dzięki orkanowi padł rekord produkcji energii z wiatru


Do nawet 150 km/h dochodziła prędkość wiatru w Polsce w ostatnich dniach. Oprócz niewątpliwych szkód, jakie spowodował orkan Ksawery, możemy też znaleźć kilka pozytywów. W ciągu ostatniego tygodnia padł bowiem tegoroczny rekord w produkcji energii elektrycznej z wiatru w Polsce. Gwałtowny wiatr okazał się też łaskawy dla turbin wiatrowych. Niemal wszystkie z nich działały bez zakłóceń.

Według danych zespołu analitycznego energetycznej firmy Fortum Power and Heat Polska, 5 grudnia elektrownie wiatrowe dostarczały do systemu łącznie ok. 3010 MW mocy, bijąc tegoroczny rekord w produkcji energii z tego odnawialnego źródła. Tym samym ich produkcja osiągnęła prawie 100 proc. łącznej mocy znamionowej, szacowanej na 3079 MW.

Turbiny wiatrowe zdały celująco egzamin z bezpieczeństwa. Urządzenia powyżej prędkości 25 m/s automatycznie wyłączały się lub tłumiły swoją pracę.

– RWE posiada w eksploatacji parki wiatrowe o łącznej mocy 200 MW w północnej Polsce. Wszystkie nasze turbiny zachowywały się w czasie huraganu wzorowo i zdały egzamin z bezpieczeństwa. Nie doszło do żadnych uszkodzeń, natomiast odnotowaliśmy rekordowo wysoką produkcję energii. W momencie przekroczenia maksymalnej prędkości wiatru, przy której turbiny mogą pracować (25 m/s) śmigła automatycznie ustawiają się pod takim kątem, że wiatr przestaje je napędzać oraz włączają się dodatkowe mechanizmy hamujące. W naszych parkach wiatrowych korzystamy z najlepszych dostępnych na rynku turbin, które bez problemu radzą sobie w tak trudnych warunkach – powiedział Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska.

W Polsce od kilku lat instaluje się w energetyce wiatrowej urządzenia coraz lepszej jakości, w tym turbiny odporne na trudne warunki pogodowe. Nowoczesne turbiny wiatrowe są nie tylko bezpieczniejsze niż dawniej, ale również bardziej efektywne, co przekłada się na coraz większą ilość produkcji energii elektrycznej z wiatru.

Energetyka wiatrowa – zgodnie z rządowymi dokumentem „Krajowy Plan Działania w zakresie OZE” – ma w 2020 roku produkować 47 proc. zielonej energii elektrycznej.
 

Elektrownia wiatrowa, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here