"Duży trójpak" zostanie złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu


Tzw. duży trójpak zostanie złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu – poinformował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

– “Duży trójpak” trafi do laski marszałkowskiej w przyszłym tygodniu – powiedział Piechociński w kuluarach Sejmu przed posiedzeniem rządu we wtorek. Z jego słów wynika, że ostatnie przyspieszenie wiąże się z chęcią uruchomienia, maksymalnie szybko, inwestycji w tym obszarze.

Piechociński powtórzył, że prace nad tym dokumentem przeciągały się choćby ze względu na duży spór nie tylko w polityce, ale także w środowisku producentów OZE, na temat zakresu wspierania poszczególnych technologii.

– Czy mają powstać wielkie farmy wiatrowe na lądzie, czy na morzu? Ile ma zapłacić energetyka konwencjonalna za mechanizm wsparcia, a ile ma zapłacić końcowy odbiorca? – mówił wicepremier w rozmowie w kuluarach Sejmu.

Rada ministrów zapowiedziała w porządku obrad wtorkowego posiedzenia, że ma zająć się tzw. małym trójpakiem. Ministrowie mają przyjąć stanowisko do poselskiego projektu, na które już trzy tygodnie czeka sejmowa komisja gospodarki.

Z planu posiedzenia nie wynikało natomiast, że rząd zajmie się tzw. dużym trójpakiem. W ubiegły czwartek wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz informował, że dokument czeka na “uzgodnienia polityczne na najwyższym szczeblu”, a potem MG chce jak najszybciej się nim zająć.

Resort ma m.in. zweryfikować tzw. współczynniki korekcyjne decydujące o wysokości wsparcia poszczególnych technologii OZE wobec tych przedstawionych w październiku 2012 roku.

W ówczesnym projekcie, bazującym na parametrach technologicznych i ekonomicznych z I kw 2012 roku, MG zakładało m.in. IRR na poziomie 12 proc. dla większości technologii, a stopę kredytu na 8 proc.

 

Marcin Zaremba

“Duży trójpak” trafi do laski marszałkowskiej w przyszłym tygodniu – powiedział Janusz Piechociński, fot. Krzysztof Białoskórski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here