„Duży trójpak”: Pewny termin przyjęcia to koniec obecnej kadencji Sejmu?


Pakiet ustaw energetycznych, tzw. duży trójpak, powinien być przyjęty najpóźniej do końca kadencji Sejmu, która upływa na jesieni 2015 roku – wynika z wypowiedzi szefa podkomisji stałej do spraw energetyki Andrzeja Czerwińskiego.

– Nie mówię już, że do końca przyszłego roku, ale przynajmniej do końca tej kadencji powinniśmy mieć pakiet ustaw [energetycznych] przyjęty – powiedział Czerwiński na sejmowej podkomisji do spraw energetyki.

Szef podkomisji przypomniał, że „trójpakiem” i wszelkimi sprawami związanymi z szeroko pojętą energetyką ma się zajmować sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki, której powołanie jest przygotowywane. -Z powodów czysto technicznych jest to spowalniane – powiedział poseł.

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki miała powstać we wrześniu, ale Sejm, choć dwukrotnie to zapowiadano, tym się nie zajął. Pod koniec sierpnia projekt skierowano do I czytania w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, która też nie zajęła się nową nadzwyczajną komisją.

Komisja nadzwyczajna do spraw energetyki to inicjatywa posłów PO pod wodzą posła Andrzeja Czerwińskiego.

Gremium to ma się zajmować projektami ustaw z zakresu polityki energetycznej państwa, rynku energii i bezpieczeństwa energetycznego, nadzorem właścicielskim w sektorze wydobycia, wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i przetwarzania energii i surowców energetycznych oraz sprawami zagranicznej polityki energetycznej i gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych ze szczególnym uwzględnieniem węglowodorów. Będzie też zajmować się rozwojem energetyki atomowej.

Pytanie, na które obecnie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, to: czy w skład „dużego trójpaku” wchodzi jeszcze ustawa o OZE. Nie można wykluczyć, że będzie ona oddzielnie procedowana, choć nawet jeśli tak się stanie, to nowe podejście do systemu wsparcia będzie wymagało długich prac.

Jednak w takiej sytuacji dobrze byłoby zająć się ekstraszybkim uzdrowieniem obecnego systemu wsparcia OZE

.

Marcin Zaremba

Kalendarz, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here