1. Czy wojsko zawsze równa się porządek? Co, w dobrym stylu, kupować jest w najbogatszym kraju Skandynawii?  Ile procent nowych mocy w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa pochodzi z OZE? Czy Iceland Food boją się rozkładu?  

GRENLANDIA: Duńczycy postanowili posprzątać amerykańskie śmieci. Toksyczne odpady zalegają na Grenlandii odkąd 50 lat temu Stany Zjednoczone opuściły zlokalizowane tam bazy wojskowe. Nie zabrali ze sobą jednak swoich śmieci. Nie oszacowano jeszcze precyzyjnie ich ilości, ale już wiadomo, że na jednym z lotnisk znajduje się 100 tysięcy beczek z paliwem. Koszt tych porządków szacuje się na 30 milionów dolarów.

NORWEGIA: Bogaci kierowcy przesiadają się masowo na elektryczne auta. W grudniu 2017 stanowiły one połowę kupionych nowych samochodów. Za to elektryczne samoloty są w tym kraju nowym trendem. Na początek publiczna firma lotnicza Avinor zapowiedziała, że loty krótkiego zasięgu będą odbywać się samolotami z napędem elektrycznym. I daje sobie na wprowadzenie tej idei 20 lat. Będzie nie tylko czyściej, ale i ciszej. Niestety, nastąpi to nieprędko.

JEMEN: Brak prądu w wiosce? Wichura zerwała druty? Wystarczy zamienić organiczne śmieci na biogaz. Wprawdzie jemeńskiego inżyniera chemii zmotywowała zawierucha wojenna oraz epidemia cholery, ale kto wie, czy i nam nie przyda się jego wynalazek, jakim jest przydomowa mikrobiogazownia. Na razie przeznaczył 15 tysięcy dolarów, które otrzymał jako zwycięzca konkursu Młodych Czampionów Ziemi (organizowanego przez ONZ) na skonstruowanie 50-80 prototypów.

ISLANDIA: Podczas gdy Polska wprowadziła podatek od plastikowych toreb, islandzkie supermarkety planują pozbyć się ich całkowicie w ciągu najbliższych pięciu lat. Wszelkie produkty sprzedawane pod marką Iceland Food będą opakowane w papier lub inny materiał biodegradowalny. Islandia jest zdeteminowana by wyeliminować plastik i przejść całkowicie na alternatywne opakowania, które nie będą zaśmiecać Ziemi.

USA: Trump swoje a biznes swoje – w oparciu o wstępne szacunki Grupa Rhodium ocenia, że w 2017 r. emisja CO2 przez amerykańską energetykę spadła o jeden procent. O dziwo aż 94,7% nowych mocy powstałych w USA to źródła odnawialne. Powstające elektrownie słoneczne, wiatrowe i wodne zastępują węglowe i gazowe. Wbrew regulacjom federalnym polityki miejskie i stanowe mogą doprowadzić nawet do tego, że Stany Zjednoczone – chciał nie chciał – wywiążą się z Porozumienia Paryskiego.


Źródło: inhabitat.com

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl