Drzewa mogą tworzyć enklawy czystego powietrza w miastach


Gęsto zadrzewione parki i skwerymogą stworzyć w warunkach miejskich enklawy niemal pozbawione szkodliwych pyłówobecnych w atmosferze – mówi PAP ekolog roślin, dr hab. Marcin Zych z OgroduBotanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zimą walkę ze smogiem ułatwią roślinyiglaste. Ich igły są często pokryte grubą warstwą wosku, która działa jak lepna cząstki pyłów – dodaje ekspert.

W ocenierozmówcy PAP, biologa dr. hab. Marcina Zycha, lasy i tworzące je drzewazdecydowanie pomagają w walce ze smogiem, bo rośliny mają ogromną zdolnośćneutralizowania zanieczyszczeń atmosferycznych.

Drzewapotrafią skutecznie pochłonąć różnego rodzaju związki – począwszy od tychnajprostszych, jak dwutlenek węgla, który dla nich jest źródłem węgla, czylipokarmu – po inne substancje, które są emitowane przez różne zanieczyszczeniapowstałe na skutek użytkowania przydomowych pieców grzewczych.

– Najprostszym mechanizmem jest odgrywanie roli filtra – naliściach pokrytych włoskami czy woskami zanieczyszczenia pyłowe o różnejwielkości mogą się najzwyczajniej osadzać. Z drugiej strony liście pochłaniająnp. formaldehyd czy benzoapiren. W tym celu uruchamiane są szlaki metaboliczne,dzięki którym roślina jest w stanie neutralizować takie substancje, bądźmagazynować w taki sposób, by nie szkodziły one jej organizmowi – opowiadałnaukowiec.

Zimą ze smogiem pomagają nam walczyć rośliny iglaste – igłyto przecież ich liście. – Te gatunki są bardzo skutecznie w wyłapywaniu różnegorodzaju zanieczyszczeń. Dzieje się to dzięki temu, że ich igły są częstopokryte grubą warstwą wosku, która działa jak lep na cząstki pyłów – powiedziałbiolog.

Tworząc rodzaju parki czy gęsto zadrzewione skwery”możemy tworzyć w warunkach miejskich enklawy, które będą prawiepozbawione pyłów” – stwierdził ekolog roślin.

Niestety zanieczyszczenia dla gatunków iglastych mogą byćzabójcze – rośliny te znoszą je najczęściej gorzej, niż drzewa liściaste.

– Niezbędny jest rozsądny kompromis w różnego rodzajunasadzeniach, które mają m.in. za zadanie pomagać nam walczyć zzanieczyszczeniem środowiska – ocenił naukowiec.

 

 

źródło: naukawpolsce.pap.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here