Dr Ząber szykuje polskie mikro- i małe wiatraki dla prosumenta


Spółka Dr Ząber, która do tej pory sprzedawała tylko bardzo małe elektrownie wiatrowe o mocy nieprzekraczającej 12 kW, ma już w swojej ofercie siłownię o mocy 70 kW i przygotowuje EW o mocy 100 kW, wynika z informacji przedstawicieli spółki.

– Obecnie pracujemy nad przygotowaniem EW o mocy 100 kW, która spełniałaby wymóg małego OZE, a ze względu na swoje wymiary nie musiałaby być poddawana ocenie oddziaływania na środowisko – powiedział Marek Surowiak, wiceprezes spółki Dr Ząber, w rozmowie po spotkaniu pt. Energetyka prosumencka – korzyści dla obywatela, zorganizowanym przez Procesy Inwestycyjne.

Według niego prace nad nowym modelem z produktywnością ok. 20 proc. mocy zainstalowanej potrwają pół roku.

Surowiak podkreślił, że planowana średnica wirnika nowej maszyny to 28 m. – Na razie trudno powiedzieć, jaki byłby jej koszt, bo nie mamy gotowej dokumentacji – powiedział. Z jego słów wynika, że 1 kW mógłby orientacyjnie kosztować 6-7 tys. za kW.

Dla porównania, w elektrowni o mocy 70 kW, 1 kW to koszt ok. 10 tys. zł, w EW o mocy 30 kW – koszt to 12-13 tys. zł za 1 kW, natomiast w 5-kilowatowej EW, 1 kW to prawie 20 tys. zł.

Wiceprezes zastrzegł, że koszty są umowne i w każdym przypadku zależą od wielu parametrów, m.in. od tego, jak wysoka będzie wieża, średnica wirnika oraz czy EW będzie podpięta do sieci i jak długa będzie gwarancja i serwis.

Na razie spółka sprzedawała w większości maszyny 5-kilowatowe, a ostatnio 12-kilowatową. – Obecnie kończymy montować taką EW w Żninie. Wysokość jej wieży to 15 m, średnica to 11 m, a produktywność to także 20 proc. – powiedział Surowiak.

Dr Ząber, czekając na start polskiego rynku prosumenckiego, rozmawia o sprzedaży swoich małych EW do Niemiec i Włoch. – Są bardzo zainteresowani, gdyż nie mają produktu, a mają już rynek. Obecnie rozmawiamy o możliwości sprzedaży do Włoch specjalnie przygotowanych maszyn o mocy 60 kW – podsumował.

 

Marcin Zaremba

fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here