Dostępny kolejny poradnik o powietrznych pompa ciepła

Do najczęściej wymienianych zalet pomp ciepła należą całkowity brak emisji zanieczyszczeń (tzw. niskiej emisji) do atmosfery w miejscu ich zastosowania, niskie koszty ogrzewania oraz podnoszenie komfortu życia mieszkańców. Bezobsługowa technologia pomp ciepła umożliwia produkcję ciepła lub chłodu, wykorzystując odnawialne zasoby energii dostępne w otoczeniu (w gruncie, wodzie, powietrzu). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej pompy ciepła można osiągnąć komfort cieplny w obiekcie zarówno zimą (pompa ciepła pracuje w trybie grzania), jak też latem wykorzystując możliwość odwrócenia obiegu grzewczego. Pompa ciepła z powodzeniem zastępuje wówczas rolę klimatyzatora.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, głównie za sprawą stosunkowo niskich kosztów inwestycyjnych. W pierwszej kolejności inwestor powinien jednak zwrócić uwagę na jakość urządzenia. Użytkownicy powietrznych pomp ciepła dosyć często skarżą się na emitowany przez nie hałas. Wyjaśniając zasadę działania pomp ciepła często posługujemy się przykładem lodówki o odwróconym obiegu. Przykład ten może być również pomocny w zrozumieniu zagadnień związanych z emisją hałasu i drgań przez pompy ciepła. Każde z urządzeń podczas pracy emituje dźwięki, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe dla mieszkańców. Stopień uciążliwości często zależy od jakości urządzeń oraz wykonania instalacji i lokalizacji urządzeń.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowała poradnik „Wytyczne do ograniczania hałasu instalacji z pompami ciepła”, który tematyką obejmuje zagadnienia związane z emisją hałasu i drgań przez pompy ciepła. Jest to kolejne już opracowanie Organizacji, które tym razem skierowane jest przede wszystkim do projektantów i wykonawców instalacji. Poradnik dotyczy ograniczania hałasu instalacji z pompami ciepła. Przedstawiono w nim podstawy akustyki, których znajomość z pewnością okaże się pomocna zarówno na etapie projektowania, wykonania jak również serwisowania instalacji z pompami ciepła. W opracowaniu sporo uwagi poświęcono również odpowiedniemu ustawieniu urządzenia w obiekcie lub na zewnątrz.

Podobnie jak w przypadku opracowania „Poradnik inwestora, Energia geotermalna i pompy ciepła – Informacje i porady dla początkujących”, pierwowzorem dla poradnika „Wytyczne do ograniczania hałasu instalacji z pompami ciepła” była publikacja niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła BWP, z którym PORT PC podpisała w 2014 roku porozumienie o współpracy.


Poradnik [PDF]

PORT PC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here