Dorota M. Zielińska: Wydrukuj sobie opony

Niemcy · Indonezja · Kanada · Kalifornia

Z czego będą produkowane opony rowerowe? Czy plastik sprawdzi się w budownictwie? Jak wytapiać aluminium bez emisji CO2? Gdzie i kiedy panele fotowoltaiczne staną się nieodłącznym atrybutem każdego domu?

NIEMCY: Bezdętkowa opona z drukarki 3D została przetestowana na ulicach Berlina. Elastyczność zawdzięcza materiałowi, z którego została wykonana – to nowy termoplastyczny elastomer o nazwie PRO FLEX Filament. Jest odporny na wysokie i niskie temperatury, łączy dużą żywotność z idealnymi właściwościami dynamicznymi. Po prostu opona idealna! Ale nie tylko opona. Wyroby (albo raczej wydruki) z tego materiału mogłyby znaleźć zastosowanie jako kółka w rolkach albo podeszwy obuwia sportowego. Niestety, to jeszcze pieśń przyszłości. Nie mniej jednak warto śledzić, dokąd prowadzi nas technologia druku 3D.

INDONEZJA: Nie uwierzycie, ile jest pomysłów na uwolnienie naszej planety od plastikowych odpadów. Jedni głowią się, jak by tu przyspieszyć ich rozkład i wyhodowali bakterie zdolne zjadać plastik. Drudzy wymyślają sposoby przerobienia tworzyw na coś pożytecznego, a właściwie sprowadzenia ich mniej więcej do postaci, z których powstały: polski start-up chce przerabiać plastikowe odpady na paliwo. Tymczasem na drugim końcu świata, gdzie są inne problemy i inne warunki klimatyczne, pojawiają się też odmienne zastosowania. Firma Ecobricks chce wykorzystywać odpady plastikowe w budownictwie. W tym celu wystarczy napełnić butelki rozdrobnionymi kawałeczkami bardziej giętkiego plastiku. Prostota tego rozwiązania jest jego największą zaletą. Zresztą popatrzcie sami.

KANADA: Do największych emitentów CO2 należy hutnictwo. Dlatego Apple wybrał aluminium jako jeden z ośmiu materiałów, dla których należy opracować nową, zeroemisyjną technologię produkcji. Wraz z władzami prowincji Quebec oraz z rządem Kanady zainwestował w rozwój technologii, której pomysłodawcą jest Charles Hall, założyciel firmy Alcoa, gdzie wraz z dwoma innymi inżynierami rozwija ją od 2015 roku. Komercjalizację zaplanowano na rok 2024. Zastąpienie dotychczasowych metod produkcji aluminium w całej Kanadzie nową technologią zredukuje emisję CO2 w takim samym stopniu, co wyeliminowanie z transportu drogowego 1,8 milionów tirów.

KALIFORNIA: Projekt domu musi spełniać określone w przepisach wymogi: minimalna wysokość pomieszczeń, naświetlenie, współczynnik termoizolacji i wiele, wiele innych. W Kalifornii od 2020 roku dojdzie jeszcze jedno wymaganie: każdy nowy budynek będzie musiał być wyposażony w panele fotowoltaiczne. Wprawdzie spowoduje to wzrost kosztów budowy, jednak z czasem przyniesie oszczędności dzięki niższym rachunkom za prąd i – co ważniejsze – przyczyni się do obniżenia emisji CO2.


źródło: inhabitat.com

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl