Dorota M. Zielińska: W 49 dni z Francji do Chin

Belg wygrywa wyścig rowerów solarnych.

Raf van Hulle wygrał najdłuższy jak dotąd wyścig rowerów solarnych The Sun Trip. Przejechał 12 tysięcy kilometrów z Lionu we Francji do chińskiego miasta Guangzhou w 49 dni, przejeżdżając średnio 270 km każdego dnia.

Elektromobilność to nie tylko samochody, a prąd napędzający pojazdy nie musi pochodzić z gniazdka. Powstały już liczne prototypy bolidów solarnych tworzone przez naukowców. Dzięki organizatorom The Sun Trip ścigają się także entuzjaści solarnych rowerów.

Raf van Hulle – selfie

Trasa tegorocznego wyścigu przebiegała przez Niemcy, Czechy, Polskę, Ukrainę i Kazachstan. 39 uczestników wystartowało w połowie czerwca. Każdy z nich dostał 100 dni na dotarcie dowolną trasą do Guangzhou, gdzie Raf znalazł się już w piątek, 3 sierpnia.

Rower solarny Patrice’a Ploznera

25 czerwca przejeżdżał przez Kraków. Zdjęcia i wrażenia z trasy zamieścił na swojej stronie na Facebooku. Najtrudniejszy był odcinek o długości trzech tysięcy kilometrów przez pustynię Gobi. Mimo upału musiał korzystać tam z siły mięśni, aby uniknąć przegrzania baterii.

Rower solarny Petera Helsena

The Sun Trip to wyścig rowerów elektrycznych zasilanych przez panele fotowoltaiczne. Organizowany jest w celu promocji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Pierwszy wyścig odbył się w 2013 roku z Lionu do Kazachstanu. Trasa wynosiła 8 tys. km. Wtedy również wygrał Raf van Hulle, na tym samym rowerze, który na co dzień używa dojeżdżając do pracy.

Rower solarny Mikaela Polaka

W 2015 roku dystans o długości 7500 km – z Mediolanu do Anatolii w Turcji i z powrotem (pętla) – najszybciej pokonał Bernard Cauquil, jadąc średnio 280 km dziennie.

Organizatorzy liczą na dalsze wsparcie ze strony rządów Chin i Francji, aby wyścig rowerów solarnych na tej trasie odbywał się każdego roku.


Zdjęcia rowerów solarnych pochodzą ze strony The Sun Trip.

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl