Dorota M. Zielińska: Rządowa walka ze smogiem

33 miasta objęte programem termomodernizacji.

Program pilotażowy o wartości 160 milionów zł ma ruszyć już w marcu. Na wsparcie mogą liczyć rodziny zmagające się z ubóstwem energetycznym, zamieszkujące w budynkach jednorodzinnych położonych w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach.

Najnowszy raport Instytutu Badań Strukturalnych ze stycznia 2018 r. szacuje, że zjawisko ubóstwa energetycznego objęło w 2016 r. 4,6 mln osób wchodzących w skład 1,3 mln gospodarstw domowych. Liczba osób dotkniętych tym zjawiskiem zmniejszyła się od 2012 r. o 880 tysięcy osób, a największy spadek rok do roku wystąpił pomiędzy 2015 a 2016 rokiem, co może być efektem programu 500+.

Ubóstwo energetyczne dotyka głownie mieszkańców wsi i małych miast. Ponad 80% osób objętych tym zjawiskiem mieszka w budynkach jednorodzinnych, charakteryzujących się dużą powierzchnią i niską efektywnością energetyczną, ze względu na słabą termoizolację ścian i dachów oraz nieszczelność drzwi i okien. Największy problem mają mieszkańcy budynków powstałych przed 1995 rokiem i wcześniej – nawet przed 1946. Wśród najstarszych budynków znaczną grupę – aż 40% – stanowią mieszkańcy przedwojennych kamienic.

W tym kontekście niezwykle cieszy najnowsza inicjatywa rządu, którą zapowiedział Piotr Woźny, wiceminister przedsiębiorczości i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem. Trudno nie zgodzić się z jego opinią, że normy jakościowe na paliwa stałe oraz na piece na nic się zdadzą, jeśli pomoc nie trafi do najuboższych. Także pomoc w zakresie termomodernizacji. Choć na zdrowy rozum wydaje się, że wymiana źródła ciepła miałaby największy wpływ na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń trafiających do atmosfery w wyniku tzw. niskiej emisji.

W rozmowie z Gazetą Wyborczą minister Woźny zapowiedział bardzo konkretny program pilotażowy skierowany do najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, które zajmują niechlubne 33 z 50 pierwszych miejsc w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia. Pilotaż ma ruszyć w ekspresowym tempie, rząd przeznaczy na ten program 180 milionów zł, a ustawa o termomodernizacji budynków ma być gotowa już w marcu. Ponieważ samorządy finansują wymianę pieców, to rząd zajmie się termomodernizacją.

Przydałoby się w naszej polityce więcej konsekwencji, a mniej karuzeli. Samorządy wzięły na swoje barki wymianę pieców, bo NFOŚ wycofał się z kontynuacji programu KAWKA, twierdząc, że (mimo rozwiniętej struktury wojewódzkiej) nie jest w stanie nieść pomocy bezpośrednio mieszkańcom. Teraz okazuje się, że taka możliwość jednak jest (choć nie wiadomo na razie, czy to NFOŚ będzie realizował rządowy program termomodernizacji budynków jednorodzinnych).

Nie jest to jedyny pozytywny sygnał z pola walki rządu ze smogiem. Nadzieję budzi też zapowiedziana przez premiera weryfikacja rozporządzenia o tzw. nocnej taryfie i zaproszenie do konsultacji największego jej krytyka – Polskiego Alarmu Smogowego. Chciałoby się zakrzyknąć: idźmy dalej w tym kierunku – przywróćmy program KAWKA. No i nie zapominajmy, że ustawa o jakości paliw stałych również została zapowiedziana na pierwszy kwartał tego roku. Pozostało więc niewiele czasu.

Dorota M. Zielińska
Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem. REO to dla mnie nowe wspaniałe miejsce na Ziemi. Odpowiadam tu głównie za działkę oze-energetyczną. Uwielbiam zagadki słowne, kalambury i skrablowe pojedynki na słowa. Masz ciekawy temat? Napisz do mnie: dorota.zielinska@reo.pl